Autor Tema: Umjetna misao  (Posjeta: 6145 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline davor

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
  • Spol: Muški
Odg: Umjetna misao
« Odgovori #20 u: 06.10.2009. u 19:29:57 sati »
pa u principu nije OT .....
....
IMHO

A i ja tako razmišljam. Mislim da nije samo problem u kompleksnosti mozga prema računalu, dovoljnog broja informacija pa da računalo radi kao mozak,  nego da mi još uvijek zapravo ne znamo točan princip na koji mozak funkcionira i da definitivno nije složeno računalo današnjeg tipa. Slabo bi nam tu pomogli poznati algoritmi i uopće principi modeliranja računskih strojeva koje trenutno koristimo. Valja se još puno namučiti. E sada  tu smo u dodiru s kvantnom fizikom. Negdje sam davno čitao da se razmišljalo o idejnom planiranju kvantnih računala, ali sam zaboravio što je to bilo. Možda nam to ubaci malo svijetla u čitavu priču.
Možda mozak stvarno ne funkcionira po grubo kauzalnom principu uzročno posljedičnih veza i prema tome nije deterministički. Možda radi s različitim faktorima vjerojatnosti, kao u kvantnoj fizici, pa se ponašamo po principu najveće vjerojatnosti. Možda, možda, puno možda.
Ovo sve što sam napisao nisu tvrdnje nego natuknice u kojim se sve smjerovima danas istražuje. A to je, za razliku od ovih pretpostavki, ogroman posao gdje smo na samom početku.      
Ja se ne želim raspravljati, samo hoću kazati da sam u pravu.

Offline Krun0

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #21 u: 06.10.2009. u 20:59:21 sati »
Ovo sve što sam napisao nisu tvrdnje nego natuknice u kojim se sve smjerovima danas istražuje.   

naravno da nisu ispitane tvrdnje,no znanost se dogadja bas u takvim granicnim podrucjima.
Tvrdnje je lako naci u knjigama i na internetu,
no meni je draze poslusati necije misljenje, stavove, ideje i vidjeti koliko smisla mogu u njima pronaci...
Deus non est !
Testimonia sunt omnibus per circuitum nostrum, si vis videre.

Offline IceFisherman

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #22 u: 06.10.2009. u 21:38:23 sati »
Nedavno sam  baž proučaval nekaj slično  .. pa evo dva linka koja su mi ostala spremljena ... a mogla bi biti korisna za ovu raspravu
...radi se o neuro čipovima

http://www.neuro.gatech.edu/groups/potter/
http://www.biochem.mpg.de/en/rd/fromherz/publications/02fro3/02fro3.pdf

...  još kad se jednog dana rešimo "bitova" i dobimo "qubitove" ( kvantna računala )  .. nebi se začudil da dojdem doma i normalno razgovaram sa vlastitim kompom ko sa nekakvom drugom osobom.

.. naravno ak uzmemo u obzir brzinu kojom se uređaji smanjuju  .. vjerojatno niti nebumo imali komp doma  nego nam bude sve ugrađeno u sat, mobite, .. možda i pod kožu .. u mozak.  I imajte na umu da to vjerojatno nije  jako daleka buducnost....
« Zadnja izmjena: 06.10.2009. u 22:39:43 sati od IceFisherman »
Hominum natura novitatis ac peregrinationis avida est. Ad astra volat !

http://allprojectstats.com/showuser.php?id=1700606

Offline Arkturus

• AstroPjesnik
« Odgovori #23 u: 06.10.2009. u 22:01:16 sati »
Mislim da je za evoluciju neophodno razmnozavanje koje dopusta neke promjene u slijedecem narastaju.
Kako mislis da bi se jedan program mogao sam usavrsavati u tom smislu?
Onako kako sam na početku naveo. Kad zna npr. zbrajati onda sam program treba tražiti algoritme koji će olakšati višestruko zbrajanje i time doći do funkcije množenja. Al pojma nemam kako to programski postići. Da znam već bih se igrao boga. Možda, zbog pukog neznanja, pričam gluposti, a možda zbog pukog neznanja govorim pravu stvar. ??

.. nebi se začudil da dojdem doma i normalno razgovaram sa vlastitim kompom ko sa nekakvom drugom osobom.
Ja već odavno razgovaram s kompjuterom. Posebno kad mi neće brzo otvorit neku stranicu. I ukazujem mu na neke evolucijske djelatnosti. :mrgreen:

Offline Krun0

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #24 u: 07.10.2009. u 00:13:58 sati »
Onako kako sam na početku naveo. Kad zna npr. zbrajati onda sam program treba tražiti algoritme koji će olakšati višestruko zbrajanje i time doći do funkcije množenja.

Ali tu je sad pak problem..na koji nacin ce racunalo samo stvarati algoritme...
    uvijek ces to morati programirati..i odvijat ce se nekim redosljedom ili random funkcijom izbora
     (no nepredvidivost mozga ne izvire iz banalnog randoma) i ocjenjivati
      svaki pojedini algoritam (na kojim kriterijima ce ga ocjenjivati)
 .....to je potpuno suprotno od ljudske za svaki karakter nepredvidljive
      logike i ideja kreativnosti ...gdje iz ideje paralelno izraste nova zamisao u raznim smjerovima...

Mozak radi na subjektivnoj varijabilnoj "logici" koja ovisi o nebrojeno stvari...
     pa tako i racunalo nedostiznim osjecajima i svjesti o samome sebi.....
      (iz cega proizlaze osjecaji i svijest - mislim da je tu kljucna poliparalelna arhitektura mozga)
     koji su kriteriji izbora...jedan dan ce nam jedna slika biti ljepsa od druge,
       za sat vremena predomislit cemo se i jedan cvijet ce biti ljepsi od drugog..
   ponekad se jednih podataka za neku ocjenu ili sud lakse sjetimo,a neke smo zaboravili,
    neki podaci su nam osobno bitniji ,mada su objektivno manje vazni..
   ...ovisno o osjecajima i njihovom intenzitetu koji se dobrim djelom zasnivaju na
       koncentraciji biokemijskih spojeva donjet cemo odredjenu odluku....vise ili manje logicnu...
Dakle nasa objektivnost u pogledu na realnost ovisi o niz faktora uzrokovanih
    gradjom i konceptom funkcioniranja mozga....kako cemo se brzo neceg sjetiti i dal cemo se sjetiti
      u zadanom vremenu i danom trenutku....kakve smo volje ....
      ....to je nepredvidivo i ne da se opisati algoritmom..

Kompleksnost mozga mozda u buducnosti nece biti problem,no sami nedostaci zbog
   gradje mozda ga upravo cine jedinstvenim....,kod racunala to bi se zvalo kvar.... :mrgreen:

Racunalo ne moze na taj nacin funkcionirati - nema suzivota izmedju racunala i nepredvidivosti -
        ne postoji racunalna logika koja bi u isto vrijeme bila i nepredvidiva.
 (osnova racunala je apsolutna i opcepoznata matematika,mozak radi na puno kompleksnijim
    principima i tesko da bi to moglo biti modelirano i najapstraktnijom algebrom)
        racunalo moze eventualno kompleksnim algoritmom simulirati ponasanje mozga  -
      no da li je to izvedljivo da bude uvjerljivo..
   ....emulator u pravilu ima kompleksniju gradju od emuliranog objekta.....

Umjetna misao bit ce  predvidiva i hladna mada brza,ako je ikad uspijemo napisati
 ... barem na takvoj razini tehnologije kojom danas vladamo i razvijamo...

IMHO  :239:

Deus non est !

Offline dag

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #25 u: 07.10.2009. u 08:37:12 sati »
Na pocetku sam naveo glistu kao jednostavan organizam. Nemoguce je uspoređivati napredniji mozak i njegove mogucnosti s danasnjim racunalima.
Prvo treba uzeti u obzir da organizam ima mogucnost iskustva u realnom zivotu. Znaci moze svoje (random ili ne) promjene eksperimentalno provjeriti i iskustvo zivota napravit ce selekciju, a ne on sam.
Kod jednostavnijih organizama ima puno manje funkcija, senzora i shvacanja okoline, pa mi se cini da bi se takvo nesto moglo u virtualnom svijetu kreirati.
Sada mi pada napamet da je svijet interneta vec nastanjen raznim bicima poput virusa, crvova, pretrazivaca, itd. To jesu primitivne kreacije ali zapravo su pocetak kompleksnijih bica. Problem je sto mi zelimo imati kontrolu i postavljamo granice. Tko zna sto bi se dogodilo s webom da granica nema. Postao bi zapravo kao neki primitivni svijet u kojem svatko jede svakoga dok se selekcijom ne iskristaliziraju oni sposobniji da se zastite ili oni sposobniji da sve uniste. Ok to na neki nacin imamo vec i danas ali nisu to programi koji sami sebe usavrsavaju.
Mozda bi racunalo trebalo staviti u taj kontekst a ne uspoređivati ga s realnim svijetom.
"Sve sto postoji samo je vise lica istoga, nastalih zbog loma simetrije kod promjene faze, zbog pada energetskog nivoa prilikom inicijalnog sirenja prostora." (Kruno)

Offline Krun0

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #26 u: 07.10.2009. u 19:49:59 sati »
Ok, gradja glistinog nervnog sistema je puno jednostavnija i mozda bi se
  sama arhitektura dala emulirati....
No opet skrecem paznju da za razliku od racunala,kod zivih bica postoji
    nejasna granica izmedju kvalitete impulsa kod neurona....dakle, ne radi se
    o nulama i jedinicama nego intenzitetu a njegovo tumacenje i
     uticaj ovisi o nebrojeno parametara.....i svaki sud je jedinstven po trenutku i po jedinki...

Sto se tice samog interneta ,virusa i ostalog mislim da se jos uvijek radi o mediju i
   covjekovim algoritmima ,a ne nekom virtualnom svijetu i "bicima"...

Kako dolazi do toka misli u mozgu ,na koji nacin se kristaliziraju kriteriji razmisljanja,
   na koji nacin rade osjecaji  (oni visi, ne osnovni)...barem koliko da sad znamo o tome a ne znamo
    puno ,ne vidi se nacina to replicirati racunalima....

Inace misli da selekcija okuline ne spada u ovu problematiku...

IMHO  i unaprijed se izvinjavam  -  by DagTM
Deus non est !