Autor Tema: Nasa civilizacija  (Posjeta: 21266 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline dag

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
  • Spol: Muški
Nasa civilizacija
« u: 25.11.2009. u 21:19:07 sati »
Poslijednjih stotinjak godina dogodio se vrtoglavi rast zapadnjacke tehnologije.
Sto mislite kamo to vodi?
Kakva je krivulja rasta koja slijedi?
"Sve sto postoji samo je vise lica istoga, nastalih zbog loma simetrije kod promjene faze, zbog pada energetskog nivoa prilikom inicijalnog sirenja prostora." (Kruno)

Offline Todor

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
  • Keptn Todr
Odg: Nasa civilizacija
« Odgovori #1 u: 25.11.2009. u 22:10:52 sati »
Sto mislite kamo to vodi?

Ja ne vidim granice ni zasićenje. Osim brzine svjetlosti za putovanja, ali i tamo se malo-pomalo razvijaju ideje. Očekujem da će više problema biti na sociološkom i političkom planu - tehnologija niti sada nije problem, recimo reciklirati 95% otpada, poboljšati zdravstvenu sliku čovječanstva, produžiti životni vijek, nahraniti sve ljude. Današnji problem je nekorištenje tehnologije i njezina nedostupnost svima jer se dio čovječanstva ponaša po ferengijevskim zakonima. Tržište i konzumeristička ekonomija su prevelik kamen oko vrata. Lijekovi za bolesti se ne istražuju jer nema tržišta. Goleme količine hrane doslovno se bacaju u more da se sačuva visoka tržišna cijena. Meni to liči na prepreku općem razvoju, ne tehnologija.
Zasićenje može nastupiti isključivo iz tih razloga kako ja vidim.
Trolor

Offline Frank

• Global Moderator
  • AstroOdisej
  • *
  • Upoznavajući svemir spoznajemo sebe!
« Odgovori #2 u: 25.11.2009. u 23:05:50 sati »
Mislim da je rast tehnologije ograničensocijalno-ekonomskim rastom. Tj. za velike pomake naprijed trebat će veliki pomaci u glavama.

Ono što se može bitinije ispriječiti je eventualni ponestanak resursa (energenata i ruda). Zbog toga treba za prvu ruku nekako racionalizirati postupanje s dostupnim dok ne budemo u mogućnosti rudariti van Zemlje.
Još su neiscrpni čovjek i zemlja čovjekova!

Offline IceFisherman

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #3 u: 25.11.2009. u 23:32:45 sati »
Tj. za velike pomake naprijed trebat će veliki pomaci u glavama.

Ili novi rat na svetskoj razini  :?
Hominum natura novitatis ac peregrinationis avida est. Ad astra volat !

http://allprojectstats.com/showuser.php?id=1700606

Offline Hasdrubal

• Astronom
« Odgovori #4 u: 25.11.2009. u 23:35:47 sati »
U biti, glavni problem je u tome što su na zemlji svi resursi neograničeni (i to nije puko nagađanje). Nafta, ugljen, željezo,... sve nam treba u mnogo manjoj mjeri nego prije 100 godina, a troši se više jer je sve više ljudi na svijetu. Ako je zapadna tehnologija bazirana na američkom shvaćanju svijeta (i putovima kapitala), tada će napredak doživjeti nagli kolaps, jer će život na zemlji biti neodrživ. Ako se primjeni istočnjačko razmišljanje, tada će svaka stvar imati svoju svrhu i to će u konačnici dovesti do komunizma i vjerojatno još bržeg zamaha u tehnologiji.
Međutim, najizvjesniji je neki srednji put, gdje će zapad bombardirati ostatak svijeta novim tehnologijama dok god bude imao imao novaca da to i ostvari, ali tog novca na zapadu ima sve manje (relativno), a problema u objašjnjenjima, kako je zapadna tehnologija, znanje i kultura superiorna ostalima, sve više tako da se može očekivati primat u tehnologijama u istočnom svijetu u ne tako dalekom razdoblju.
Naravno, posljedica tehnološkog rasta na zapadu ili istoku će, osim u 2. slučaju, dovesti do rata, i to neće biti nešto što smo gledali u ratnim filmovima već nešto mnogo gore.

Offline easy156

• Jahač Kometa
« Odgovori #5 u: 26.11.2009. u 00:30:36 sati »
Moje mišljenje je da se za razvoj tehnologije ne treba brinuti, on će se odvijati možda sporije, možda brže od trentnog ali razvijati će se prema naprijed sigurno.
No problem leži u tome što taj razvoj ne će pratiti razvoj ljudske nazovimo je svijesti s kakvim tehnologijama raspolažu.
Tako da dolazimo do jedne točke u kojoj će se morati dogoditi ili velika promjena u stavu ljudi prema usudio bih se reći svemu, ili će zbog ne spremnosti i ne znanja nastupiti uništenje - ne bitno koje vrste rat ili slično, ili jednostavno iz kozmičkih događaja - koje smo kroz tehnologiju mogli prebroditi (npr. asteroid).

Nažalost nekako mislim da ćemo skončati u drugoj soluciji čisto zbog toga što je povijest nebrojeno puta pokazala kako krojači politike nisu u stanju prihvatiti promjene, a promjene koje nam se spremaju zahtjevati će i mnogo odricanja i mnogo kompromisa.
Kao završnu misao bih stavio jedan citat Carla Sagana:

"We've arranged a civilization in which most crucial elements profoundly depend on science and technology. We have also arranged things so that almost no one understands science and technology. This is a prescription for disaster. We might get away with it for a while, but sooner or later this combustible mixture of ignorance and power is going to blow up in our faces."
dalekozor 7x50, 7.1°

“We cannot change the cards we are dealt, just how we play the hand.”
R. Pausch

Offline igasparic

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #6 u: 26.11.2009. u 07:31:56 sati »
Granica je što će sve te lijepe stvari raditi nekoliko najbogatijih, ako ih prije ne pojedu milijarde gladnih ...

Offline dag

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #7 u: 26.11.2009. u 08:21:44 sati »
Meni se cini da stalno glavinjamo po nekom rubu - svjetskog rata, svjetske gladi, svjetskog samounistenja ...
Tu uvelike pomaze konzumeristicka filozofija kapitalizma (a s kojom se i mi presutno slazemo jer nas fino mazi) koja zna tocno dozirati kolicinu patnje do granica izdrzljivosti i pucanja, pa onda malo popusti da budu svi sretni kak zivimo u krasnom drustvu, i tak.
"Sve sto postoji samo je vise lica istoga, nastalih zbog loma simetrije kod promjene faze, zbog pada energetskog nivoa prilikom inicijalnog sirenja prostora." (Kruno)

Offline davor

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
« Odgovori #8 u: 26.11.2009. u 09:08:02 sati »
Ukoliko se uspijemo osloboditi okova nametnute potrošačke filozofije i općenito devijantnog svjetonazora koji nameće kapitalizam, te ako postavimo prave vrijednosti kao ciljeve imamo šanse nešto napraviti iz ovog napaćenog svijeta. Tada bi mogli u punoj mjeri iskoristiti sve ljudske potencijale uključujući i tehnologiju. Živi bili pa vidjeli.
Ja se ne želim raspravljati, samo hoću kazati da sam u pravu.

Offline dag

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #9 u: 26.11.2009. u 09:13:08 sati »
Bez asteroida to bi noglo potrajati puno stoljeca.
Mozda bi jedna fina katastrofica dovela do globalnog ujedinjenja u nesreci, i zanemarilo bi se sve ostalo s jednim ciljem - prezivljavanje.
Mislim da smo previse sirovi da bi ddo toga dosli svojevoljno i razumski.