Autor Tema: Nasa civilizacija  (Posjeta: 21244 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Arkturus

• AstroPjesnik
  • Spol: Muški
Odg: Nasa civilizacija
« Odgovori #10 u: 26.11.2009. u 09:54:01 sati »
Od početka industrijalizacije oni koji se nisu tome prilagodili ili nisu shvatili, provlače jednu te istu misao - tehnika nas koči u mnogočemu.
To se vidi najbolje u SF-u 20. stoljeća, a na kraju je kulminiralo nečim što se zove Borg.
Međutim nitko ne želi realno priznati vlastitu odgovornost i nesavršenost. Postupamo kao svaka druga životinja - kad ima resursa iskoristimo ih. I onda smo se u ovom dobu izobilja namnožili preko svake mjere. Na prvi pogled je čudno reći da smo u dobu izobilja, ali kad se broj jedinki neke vrste u 100 godina poveća 6-7 puta onda je ta vrsta nepobitno u dobu izobilja.
I kako to doba iskorištavamo? 'E, ajmo malo povećat populaciju, to se radi na zabavan način.'
Ne, to se radi zbog nagona i bez odgovornosti. Tipično postupanje životinja. I onda obično svi kukaju 'joj kak loše živimo, pa ne mogu sinu/kćeri osigurati novi kompjuter i sl'.
Govorim na globalnoj razini ne o našoj svakodnevnoj okolini.

Onda slijedi drugi problem. Čak da možemo kontrolirati broj populacije u svijetu, pa da bolje rasporedimo postojeće resurse, opet je u prirodi plemenskog života kompeticija. Jedni ne žele raditi jer žele pokazati na taj način svoju važnost i opet se javlja isti problem vrste, a pokušava se zamagliti pogled poturajući tezu o štetnoj tehnologiji.
A zapravo, neovisno o tehnici vrste idu svojim prirodnim putem (tehnika možda samo malo ubrza taj put - fizikalno to je pomak prema plavom).
Mislim da sve to vodi na istu točku kamo bismo došli jednog dana i bez tehnologije. Kamo idemo idemo. Koliko ima do točke sloma ne znam, ali znam da na to ne mogu utjecati ma koliko se trudio.

Offline Morgoth9

• Astronaut
  • Astronomija :D
« Odgovori #11 u: 26.11.2009. u 10:02:58 sati »
Ja mislim da ce nasa civilizacija puno duze trajati...Problem je najveci jer svaka generacija se osjeca zadnjom...

Offline Krun0

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #12 u: 26.11.2009. u 10:04:40 sati »
Sto se dogodilo  :?:
prije godinu dvije kad sam govorio o tome dobio bi po prstima ,a sad vidi ovo....
 ...drago mi je da vise-manje vidite o cemu se u stvari radi....
Radikalna promjena u razmisljanju i ponasanju moze jedino promjeniti nas smjeri iz
    ovog kosmara na put prema necem sto bi se moglo zvati civilizacija...
No u drustvu kakvom zivimo sigurno cemo tesko doci do kriticne mase za to postignuti...
   (ljudi koji razumiju o cemu se radi  imaju podvojeni stav o tome i sami tesko
        prihvate i razumiju pravo stanje stvari - a da ne govorimo o tome gdje ljudi
      koji razumiju problematiku ipak djeluju po nacelima sustava ,bez obzira da i imaju manevarski prostor
          da ga bojkotiraju bez vlastite "stete" ...... jer na kraju takav radikalni potez u okvirima ovakvog drustva
          bi se mogao zvati neuracunljiv,jer bi znacio ugrozavanje svojeg opstanka ili snizenje standarda.....
          sve u svemu onog trenutka kad se odlucimo urazumiti,ako do toga uopce kad dodje ,cekaju nas teska odricanja
           a rezultati ce se vidjeti tek za par generacija  -  nije bas privlacan scenario za unovaciti ljude za takvu stvar)

Rat ili katastrofa nicemu ne vodi ,sve dok zivimo po primitivnim nacelima...
    a tome ti je upravo pokazatelj tvoj primjer ...kad je u pitanju prezivljavanje promjenimo
     ponasanje (generalno gledano)...kad i kojima prezivljavanje vise nije faktor vracaju se staroj politici...
     ...ili koriste tuju nesrecu za svoju korist....na zalost na taj nacin mi danas kao ljudi funkcioniramo...
Tako bi bilo i poslje rata ili katastrofe - sve bi opet krenulo istim smjerom...tako da na takav nacin nema napretka..

Kad shvatimo same sebe i nas polozaj u svemiru i sazrijemo dovoljno da sami promjenimo
     misljenje bez da nam je opstanak ugrozen,tek onda cemo odrasti na civilizacijsku razinu,
      no to uopce nije ni u dugorocnom vidiku..
     prava civilizacija je svjesna da su temelji tehnologija i njezina poboljsanja zivota
      svakog clana glavna tekovina i preduvjet za zdravo drustvo,da je jedini put
      dugorocnog opstanka u svemiru....sve dok se igramo sa profitima,kamatama,
      burzovnim mesetarenjima ,koristenjem tudjeg rada sa svoju korist,religijskim utjehama -
         nas pristup problematici je u krajnju ruku smjesan ...da ne bi bio tuzan..

...samo se nadam da ce uvjeti ove planete koji su nam potrebni
       da  se dovoljno naigramo potrajati dovoljno dugo...

BTW ARK..tehnika nas u nicemu ne koci ,to je jedino sto imamo....tko nas hrani,cuva,grije...sigurno ne bankari i politicari..
    u stvari mi i nasa kapitalisticka i trgovacka nacela kocimo tehniku i njezinu primjenu u korist drustva....
      jer pokretac implementacije tehnike je jedino profit..pogledaj kakva s*anja danas najvise proizvodimo,
       danas nije bitna kvaliteta i namjena proizvoda,bitno je da se ljude nagovori da ga kupe i da izrotiraju njegov profitni dio koji je veci od vrijednosti

...da idemo civilizacijskim pristupom nasa danasnjica bi vec danas
       bila neprepoznatljivo bolja....

No dao si jedini ljek za bolest zvanu covjek  :mrgreen: kad ga lisis tehnologije morat ce se boriti za opstanak
    i drustveni problemi su rijeseni....
Deus non est !
Testimonia sunt omnibus per circuitum nostrum, si vis videre.

Offline Frank

• Global Moderator
  • AstroOdisej
  • *
  • Upoznavajući svemir spoznajemo sebe!
« Odgovori #13 u: 26.11.2009. u 10:08:23 sati »
Bez asteroida to bi noglo potrajati puno stoljeca.
Mozda bi jedna fina katastrofica dovela do globalnog ujedinjenja u nesreci, i zanemarilo bi se sve ostalo s jednim ciljem - prezivljavanje.
Mislim da smo previse sirovi da bi ddo toga dosli svojevoljno i razumski.

A o čemu sam ja pred nekih godinu dana pričao.... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Kao prvo treba definirati zapadnu civilizaciju (tradicionalni je to zapadna Europa i Amerika). Obzirom na to odlučiti je li moderni istok (Kina, Indija, Japan...) utemeljen na zapadnoj civilizaciji, samo njegova derivacija ili vlastiti veliki kulturni krug vlastitog smjera razvoja. Meni osobnoizgleda kao derivacija.

Tradicionalna zapadna kultura se suočava s velikim problemima. S jedne strane dolazak velikog broja članova istočnih kultura te muslimana u Europi i latinoamerikanacau SAD ugrožava samu zapadnu civilizaciju jer je ona izložena jakim utjecajimapridošlica. Želi li sačuvati svoj identitet (temelji u slobodi i demokraciji), zapadna će se civilizacija fuzionirati s kulturom pridošlica i razvit će se novi oblik kulture (svojevrsni melting pot) u kojem će svi sudionici fuzije izgubiti dio svog identiteta, ali i uklopiti dio u novi oblik kulture.

Želi li se sačuvati od toga, zapadna civilizacija se mora odreći svojih temelja u slobodi i demokraciji i raznim oblicima represije prema pridošlicama osigurati očuvanje identiteta (primjer je jačanje jakih desničara u Nizozemskoj ili traženje "potvrde o integraciji u društvo" u Njemačkoj). Odricanjem od svojih temelja zapadna civilizacija opet gubi tako da izgleda da sadašnja civilizacija se mora mijenjati. Pitanjeje kako će se to izvesti. Fuzioniranjem kultura ili očajničkim pokušajem zadržavanja trenutnog stanja (što je veliko pitanje kamo to vodi i koliko je dobro). Ako je suditi po domaćim, alii europskim trendovima (izraženo jačanje jake desnice već čitavo desetljeće), prije je da će se pristupiti radikalizaciji nego fuziji. To je socijo-politički pogled na zapadnu civilizaciju (moje mišljenje)

Ekonomski je kapitaliza zašao u fazu u kojoj sam sebe ugrožava pretjeranom pohlepom ("Greed is good" - mantra Olivera Stonea). Iako ekonomski trendovi idu oporavku (eurozona bilježi pluseve u posljednjem kvartalu), vraćanje na iste principe koji su i doveli do krize čiti trenutnu situaciju jako nestabilnom i povećava vjerojatnost "W" scenarija. To ne znači da će kapitalizam propasti, ali će se naći pred mnogim izazovima koji će zahtjevati njegovu rekonstrukciju.

Na znanost i tehnologiju će utjecaj toga biti vjerojatno blago usporavanje us razvoju jer će se većina resursa trošiti na održavanje socijalno-političkog mira i stabilnosti ekonomije, a ne na nove znanosti i tehnologije. To ne znači da će razvoj prestati, osobnosmatram da to nije niti moguće, ali će se usporiti obzirom na ratu rasta koju je do sada imao.

U biti sukob, psihološki tipa Hladni rat, bi sada najviše pomogao znanosti. Rivalstvo Kine, Rusije i tradicionalnog zapada, svojevrsna nova utrka tipa Hladni rat bi bitno znatno ubrzala razvoj znanostii tehnologije i ispada u neku ruku da je nužna potreba (nužno zlo).

To us naravno mja vlastita razmišljanja na kratkoročnimstazama.

Dugoročno nam ostaje svemir ili izumiranje.
Još su neiscrpni čovjek i zemlja čovjekova!

Offline Krun0

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #14 u: 26.11.2009. u 10:55:52 sati »
Nikakav sukob,rat,katastrofa ne bi pomogao ovoj problematici.....
    prvo moramo rijesiti svoju orjentaciju i prioritete....znanost stagnira
     samo zbog drustvenog poretka...ova kolebanja napretka tehnologije rat/mir samo su posljedice
       trgovacko/profitne orjentacije.....uopce se ne posvecujemo pravim problemima..
    tko to ne vidi mislim da ne vidi problem u pravoj perspektivi..IMVHO
Nikakve katastrofe tu nece pomoci,samo cemo nakratko resetirati operativni sustav koji ce
  se ponovno podignuti na isti naci ako ne napravimo psiholoski update u nama samima...
Deus non est !
Testimonia sunt omnibus per circuitum nostrum, si vis videre.

Offline Arkturus

• AstroPjesnik
« Odgovori #15 u: 26.11.2009. u 11:31:58 sati »
BTW ARK..tehnika nas u nicemu ne koci...
Krivo si shvatio ili sam ja loše objasnio. Samo sam naveo da mnogi to tvrde.
Naravno da nas tehnika ne koči. Pomaže. Ograničava nas bit naše vrste.

Ovo ti je zanimljiva teza "Mislim da sve to vodi na istu točku kamo bismo došli jednog dana i bez tehnologije" jer su navodno Indijci ili Tibetanci kad je izmišljen kotač rekli: a nećemo to - to će nas dovesti do pre-mnogo stvari (mobitela i globalnog zatopljenja) - možemo mi sve to i bolje i bez tehnike.
Ne treba biti pesimističan bez obzira kako se stvari sada odvijaju.
E, bravo. Iz tog se može jako dobro objasniti. Ako imaš kotač doći ćeš prije od A do B i bit ćeš super zadovoljan. I onaj bez kotača će uz muku doći od A do B, ali kasnije. No i jedan i drugi će doći. I taj B je kraj trke (vrste). Pitanje koliko brzo idemo prema tom kraju i kakav prevrat tamo čeka nije bitno. Tamo čeka jedna nova vrsta koja će izrasti na propasti stare. Posve je neutemeljeno i, ako oćete, glupo, idiotski misliti da smo mi zadnja vrsta u evoluciji. Bahato, arogantno, zastarjelo. Svaki pogled u budućnost mora obuhvatiti i vrstu koja će nas smijeniti. Zašto se onda uzrujavati čemu ovo sve vodi? Tehniku treba iskoristit (zato je i napravljena), ali kamo to ide zapravo ne odlučujemo mi.

Offline easy156

• Jahač Kometa
« Odgovori #16 u: 26.11.2009. u 11:54:24 sati »
ali kamo to ide zapravo ne odlučujemo mi.

Možda sam krivo ovo shvatio, ali ne bih se složio s tim. Napredak u tehnologiji nam daje mogućnost da se suočimo sa do maloprije "višim" silama (pogledajmo to na primjeru velikih boginja recimo, koje su se kroz razvoj cjepiva i lijekova iskorijenile iz Europe) Jedina sila kojoj /još/ ne vidim kako ćemo se moći suprotstaviti je samo umiranje svemira. (možda će i to slijedećim generacijama kroz napredak u znanosti i tehnologiji i to postati premostivo)
dalekozor 7x50, 7.1°

“We cannot change the cards we are dealt, just how we play the hand.”
R. Pausch

Offline Arkturus

• AstroPjesnik
« Odgovori #17 u: 26.11.2009. u 13:26:16 sati »

...pogledajmo to na primjeru velikih boginja recimo, koje su se kroz razvoj cjepiva i lijekova iskorijenile iz Europe...
Nemoj ti meni 'nema Variole' pa valjda ti je jasno koju glupost si rekao :mrgreen:
Ima Variole i bit će još dugo neovisno o tehnologiji! :mrgreen:
E našo si kome ćeš dati pravi primjer! [02*

Offline Arkturus

• AstroPjesnik
« Odgovori #18 u: 26.11.2009. u 13:39:02 sati »
Inače, nije mi jasno kakva je to razlika ako mi razvijemo cjepivo i ankylosaur razvije oklop (OSIM U VREMENU RAZVOJA). Efekt je na kraju isti, cilj je isti - zaštita. To je ono putovanje od A do B pomoću tehnike i bez nje. Ako nas je priroda stvorila da se štitimo mozgom nismo mi sad iznad nje. Ja sam za to da se spustimo u razmišljanju na nivo koji nam pripada, ne da se busamo 'e sad smo mi najrazvijeniji, mi možemo sve'.
Kad bi se sutra razvila nova vrsta što bismo onda rekli?
Zato sam mišljenja da ipak na kraju priroda odlučuje.

Offline Frank

• Global Moderator
  • AstroOdisej
  • *
  • Upoznavajući svemir spoznajemo sebe!
« Odgovori #19 u: 26.11.2009. u 15:38:30 sati »
Ok....Kratkoročno se moramo brinuti da sami sebe ne uništimo ili ne ubrzamo taj proces. U pregledu sam dao što utječe po mom mišljenju na razvoj znanosti i tehnologije.
Sukobi u prvom redu iniciraju taj rast. Je li to dobro ili loše nisam rekao, ali da iniciraju je činjenica. Najproduktivniji smo kada smo ugroženi. U protivnom se opustimo pa imamo ovakve zbrke skupih i na kraju nerealiziranih projekata....

Zbog same prirode evolucije mislim da ćemo uvijek robovati određenim primitivnim porivima. Borba za opstanak će uvijek trajati u ovom ili onom obliku i mislim da to nećemo naidći nikakvim stanjem uma (religija, meditacija ovo ili ono dovođenje uma na višu razinu). To stanje je kroz puste milijune godina usađivano u nas evolucijom i nikakva krarkoročna (godina, desetljeće, stoljeće pa i tisućljeće) promjena u načinu razmišljanja nas neće od toga spasiti.

Dok je čovjeka bit će i sukoba. Možda možemo uspješno potiskivati tu svoju prirodu neko vrijeme, ali prije ili kasnije ona uvijek izađe na vidjelo, Možda bolje češće u manjim intenzitetima nego nakon duugog mira da razvijemo tehnologiju kojom bi napravili konačan rat.

Moramo se protiviti da smo takvi kakvi jesmo. Prostora za poboljšanje naravno ima i treba ga iskoristiti ali bilo kakva idealizacija društva je čista utopija. Nikad nećemo biti svi jednaki ni svi jednako obrazovani i pametni niti jednakih poriva da odlučujemo što je najbolje za našu vrstu (oustalom jedinke, dokazano, prvo gledaju svoj interes i za vrstu ih nije ni najmanje briga - Dawkins).

Još su neiscrpni čovjek i zemlja čovjekova!