Autor Tema: Nasa civilizacija  (Posjeta: 21480 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline davor

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
  • Spol: Muški
Odg: Nasa civilizacija
« Odgovori #20 u: 26.11.2009. u 15:43:10 sati »
Nemoj ti meni 'nema Variole' pa valjda ti je jasno koju glupost si rekao :mrgreen:
Ima Variole i bit će još dugo neovisno o tehnologiji! :mrgreen:
E našo si kome ćeš dati pravi primjer! [02*

:93: :274:
Ja se ne želim raspravljati, samo hoću kazati da sam u pravu.

Offline Arkturus

• AstroPjesnik
« Odgovori #21 u: 26.11.2009. u 16:47:31 sati »
Dobro, to je jasno, ali šta da radimo od sada do kraja?
Da sami postanemo bolja vrsta: više sućuti, manje egoizma, više duhovnosti, manje životinjskog u nama, manje ratova, više dobrog nogometa... i tako, tim putem?
Ko i do sada. Ne možemo postati bolja ni lošija vrsta. Možemo se jedino opteretit pritiskom da moramo nešto učiniti ili možemo bez pritiska prihvatiti da radimo ono što nam je u prirodi. Meni je ovo zadnje bolja opcija. Barem sam mirniji u razmišljanju.

Offline dag

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #22 u: 26.11.2009. u 18:12:50 sati »
Zbog same prirode evolucije mislim da ćemo uvijek robovati određenim primitivnim porivima. Borba za opstanak će uvijek trajati u ovom ili onom obliku i mislim da to nećemo naidći nikakvim stanjem uma (religija, meditacija ovo ili ono dovođenje uma na višu razinu).
S ovim se ne slazem, ali nista ne mogu dokazati.

Ne možemo postati bolja ni lošija vrsta. Možemo se jedino opteretit pritiskom da moramo nešto učiniti ili možemo bez pritiska prihvatiti da radimo ono što nam je u prirodi. Meni je ovo zadnje bolja opcija.
Konformizam. Ne dobro.
"Sve sto postoji samo je vise lica istoga, nastalih zbog loma simetrije kod promjene faze, zbog pada energetskog nivoa prilikom inicijalnog sirenja prostora." (Kruno)

Offline Arkturus

• AstroPjesnik
« Odgovori #23 u: 26.11.2009. u 19:27:24 sati »
Velika većina ljudiživi dobro i ima vremena razmišljati - i to će biti sve bolje.
Naravno da ne mogu svi biti isto dobro i razmišljati i djelovati na višem stupnju. Ali ta sve veća većina će se povećavati pa time i opći nivo.
U društvu će uvijek biti raznolikosti, primitivnijih i naprednijih ali je jako važno da se poboljšava opći nivo.
Ne slažem se da velika većina ljudi živi dobro. Mislim da je i u rimskom carstvu jednak postotak ljudi živio dobro (ako usporediš s današnjom globalnom populacijom). Naravno, to 'dobro' je u odnosu na prosjek.
No slažem se da su životni uvijeti poboljšani. Zato smo i ušli u zlatno doba.
Konformizam.
Ne vidim tu konformizam. Možda bih prihvatio npr. riječ mizantrop iako se ona tumači na razne načine :wink:.
Jednostavno, ne želim se igrati boga koji će ispravljati svijet. Previše je to posla za ovu ljenčinu.
Moj san je da jednog dana uništimo (a ne pokrpamo) ozonsku rupu pa da napokon počivam u miru. :mrgreen:

Offline easy156

• Jahač Kometa
« Odgovori #24 u: 26.11.2009. u 20:01:25 sati »
Netko spomenu robovanje primitivnim porivima, slažem se s tim da ćemo uvijek robovati njima, no to odmah ne mora značiti i loše. Jedan od tih primitivnih poriva je i želja za održanjem integriteta vlastitog tijela, ali i želja za proširenjem vrste, koje bi nas u konačnici mogle natjerati da se otisnemo sa "naše" Zemljice u potragu za novim staništem.

Inače, nije mi jasno kakva je to razlika ako mi razvijemo cjepivo i ankylosaur razvije oklop (OSIM U VREMENU RAZVOJA). Efekt je na kraju isti, cilj je isti - zaštita. To je ono putovanje od A do B pomoću tehnike i bez nje. Ako nas je priroda stvorila da se štitimo mozgom nismo mi sad iznad nje. Ja sam za to da se spustimo u razmišljanju na nivo koji nam pripada, ne da se busamo 'e sad smo mi najrazvijeniji, mi možemo sve'.
Kad bi se sutra razvila nova vrsta što bismo onda rekli?
Zato sam mišljenja da ipak na kraju priroda odlučuje.

Istina je da ne možemo sve, vjerojatno nikada ni nećemo moći sve, ali ipak moramo razlikovati postanak cjepiva koje je proizašlo iz naše intelektualne (SVJESNE, VOLJNE) posobnosti (koja je poslijedica genetičke upute), od ankylosaurovog oklopa koji je nastao pomoću genetičke upute koja se održala čistom prirodnom selekcijom (oni bez oklopa su bili pojedeni prije no što su uspijeli prenijeti genetičku uputu na svoje potomstvo, ankylosauri NE razvijaju oklop SVOJEVOLJNO).  

Nadalje, žive li ljudi danas bolje no prije? Mislim da se ne može dati objektivan odgovor na to pitanje jer kako su se poboljšavali osnovni uvjeti života, tako su rasla i očekivanja ljudi o tome što bi spadalo pod te osnovne uvjete života.

Note to myself: Slijedeći put provjeri s kim pričaš. [08*   :mrgreen:
dalekozor 7x50, 7.1°

“We cannot change the cards we are dealt, just how we play the hand.”
R. Pausch

Offline davor

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
« Odgovori #25 u: 26.11.2009. u 20:49:28 sati »
Da živimo u sretno doba, ne  živimo. Teška su vremena ne samo kod nas nego u cijelom svijetu. Mori nas glad, prenapučenost, izrabljivanje, ratovi, stradanja i patnje. Ali ruku na srce da li je ikada bilo bolje? Izgleda da smo stvoreni tako da se patimo. U pravu su oni koji kažu da je sve naopačke zbog naše gluposti, esencijalne primitivnosti ili naprosto našeg ustroja.

Međutim još više su u pravu oni koji vjeruju da se usprkos svemu može i mora bolje. Najveće zlo zapadnog svijeta je gubitak ideala, vjere i nade u bolje sutra. Da li se narav čovjeka može promijeniti na bolje nije dokazano, ali sve religije svijeta i znanost vjeruju u to i potiču svakog pojedinca da misli i djeluje u smjeru svoje nadgradnje. Optimizam budi dobro raspoloženje, poticajnost, poduzetnost i kreativnost. Omogućuje nam da u punoj mjeri koristimo naše umne i fizičke potencijale u iznalaženju rješenja. Optimisti su sretni i zdraviji, korisniji sebi i okružju u kojem žive.  Pesimizam je bolest. Pesimizam nije realizam jer je pasivan i kao takav destruktivan. Optimizam sadrži vjeru bez koje ne možemo živjeti. Bez vjere da se može nešto uraditi ne bi se mogli ujutro niti ustati iz kreveta. Bez vjere da ima nade za bolje sutra osudili smo sami sebe na propast prije konačnog ishoda. 

Offline Krun0

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #26 u: 26.11.2009. u 21:30:09 sati »
U principu priroda ne odlucuje od trenutka kad smo se tehnologijom upleli u evoluciju,
  od tog trenutka dio odgovornosti odlucivanja preuzeli smo na sebe..i to znacajan dio,
    barem sto se tice naseg opstanka i nase buducnosti da jednom postanemo civilizacija..
Ne radi se o pesimizmu vec sagledavanju stvari....na zalost ARK je u pravu ....
    utopijski je ocekivati promjenu na bolje bar u ovakvim okvirima kakvi su danas...
Nakon prirodne evolucije nismo bili dovoljno zreli da bi sagledali ozbiljnost situacije
    -nastavili smo zivjeti po evolucijskim nacelima ,iz cega je proizasao virtualni
      organizam  - sistem....kojeg nesvjesno svakodnevno hranimo svojim ponasanjem,
     svojom nevoljom za individualno razmisljanje i svojom slaboscu zbog koje ne djelujemo
      po svojim ljudskim normama nego se skrivamo u profilu sistema...

-Frank nije u pitanju trazenje neke utopije..naravno da svi ljudi nisu isti,isto sposobni,isto pametni,
     no uopce ne gledas na problematiku s te strane...to nije niti problem niti se u tome ne trazi rjesenje.
   Dovoljno je da svako doprinese koliko moze....pravilnom implementacijom tehnologije
     pojmovi kao nezaposlenost izgubili bi smisao ..... tek generacija izrasla u takvom okruzju
     bila bi spremna odbaciti evolucijske principe opstanka,koji su nekoc bili korisni a danas
    djeluju destruktivno na drustvenu evoluciju.....
  Ugrozenje opstanka umjetno stvorenom nestasicom glavni je motor koji pokrece borbu za opstanak
        unutar drustva ,sto dovodi do implementacije rada za novac ,borba za polozaj,borba za
          profit....pretvorili smo drustvo u evolucijsku arenu ......na laznim temeljima...
jer do petnajstak posto na Zemlji zivi relativno dobro,no cinjenica je da danas na svijetu
     ima dovoljno resursa da svi zivimo pristojno kao nas 15 %...no zbog cega to nije tako..
  Odgovori na to pitanje i adresirat ces problem kojeg moramo evoluirati da bi izrasli u civilizaciju..

Sto se tice napretka ne mislim uopce da smo nesto napredovali,vec je tehnologija doprinjela
   kozmetickoj promjeni odnosa,.... odnosi su ostali isti...
Tehnologiju na stranu vecina ljudi je u slicnom polozaju kao na samom pocetku
   ove "civilizacije"  posto se nacela nisu promjenila.....samo se provode na profinjeniji nacin...

I Davor ,ne radi se o pesimizmu....samo objektivnom pogledu iz moje perspektive...
    pesimizam i optimizam isto kao i vjera nemaju nista s time to su bezvrijedni psiholoski
 pojmovi koji imaju veze s
     subjektivnim stanjem pojedine jedinke - i svaki od njih pretjeran je kontraproduktivan - bolestan
(...(optimizam isto tako mozes nazvati bolest,kao i vjeru)
Naravno ,ako pak govorimo o vjerojatnosti da krene na bolje ,ona uopce nije bajna
     ,sto ces sam vidjeti ako malo detaljnije pogledas problematiku iz malo drugacije perspektive,no bilo bi
     neznanstveno tvrditi da vjerojatnosti nema  :mrgreen:

Ne znam o kakvoj vjeri govoris...religija i njezina vjera je na dugorocni put i gledajuci na kompleksniju
    drustveni odnos potpuno kontraproduktivan i zaostao alat,neprimjenljiv u pravoj civilizaciji. IMVHO..
Sto se tice osobne vjere da ce nesto biti takvo i takvo ,to je opet osobna subjektivna stvar pojedinca
    bez obzira poznali mi pravo objektivno stanje ili ne......motivacija mora izvirati iz karaktera osvjestene jedinke,
    a ne nekog ustroja vjere u nesto...vjera i znanost nemaju nista zajednicko...
Zbog cega bi motivacija bila manja ako je vjerojatnost za nesto dobro mala.
   .motivacija bi cak mogla biti jaca ako je cilj bitan..to su stereotipska
    razmisljanja poznata iz svakodnevnog zivota,trebali bi to nadici...
Ne bi htio da mi stalno na celo ljepis etiketu pesimist,jer ja to nisam,no uvjek volim sagledati
    situaciju iz svih perspektiva....
Deus non est !
Testimonia sunt omnibus per circuitum nostrum, si vis videre.

Offline davor

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
« Odgovori #27 u: 26.11.2009. u 22:44:27 sati »
Citat:
....samo objektivnom pogledu iz moje perspektive...
:D
Ovo je simpatično, po principu sva stajališta su relativistički jednakovaljana  :D
Zašto bi Arkturus bio u pravu ili ti i zašto bi drugi bili u krivu? Zato jer ti tako misliš?
Idemo redom. Djelovanje nije utopija. Djelovanje je aktivnost koja pokreće, a za pokret moraš imati motivaciju i vjeru da ideš u dobrom smijeru. Pesimizam je utopija jer se utapljaš. Situaciju smo sagledali i sada valjda ne bi trebalo trebalo sjesti i plakati. Razmišljati na temu što je sve u svijetu loše i zašto je loše je kontraproduktivno prvenstveno za sebe osobno, a onda i za okolinu. Kako ću svoju djecu odgajati tumačeći im da je svijet potpuno krivo nastrojen pun izrabljivača, lažova i lopova? Da smo evolucijski krivo krenuli, te da će sve završiti u sveopćoj kataklizmi? To je kao realnost?  Živjeti s takvim uvjerenjem znači potratiti život na glupost.

Optimizam i vjera nisu bezvrijedni psihološki pojmovi, bar ne za većinu ljudi. Oni su, ponavljam, osnovni motivatori da bi čovjek mogao funkcionirati i biti psihički zdrav. To je znanstveno dokazano, a i bez znanosti očigledno je da su optimisti vedriji, pokretljiviji, pouzdaniji i općenito socijalno prihvatljiviji u svojoj sredini.
Oni jedini mogu pronaći riješenje u naoko bezizlaznim situacijama.

I o religijama ljudi danas nažalost malo znaju. Uglavno iz literature bazirane na Komunističkom manifestu. Bez obzira na različita učenja pojedinih religija, da li se radi o trima religijama Knjige, indijskim religijama ili budizmu sve zahtjevaju od pojedinca da se mijenja na bolje. Traže da aktivno radi na sebi u svome odnosu prema drugima. Zahtijevaju da bude optimist, te da vjeruje u bolji život i na ovom svijetu i da u tom smijeru djeluje. Isto učenje nude i suvremene psihološke škole u nastojanju da maksimalno razviju umni i duhovni ljudski potencijal. Dakle osnov je optimizam i vjera u mogućnost promjene.   

Offline Arkturus

• AstroPjesnik
« Odgovori #28 u: 26.11.2009. u 22:56:33 sati »
Joj sad bih htio puno reći na temu 'svojevoljnog intelekta', na temu pesimizma i optimizma, na temu upletanja ili neupletanja u evoluciju itd. ali ću se ograničiti ipak na ono početno pitanje. Kamo to sve vodi?
Što se tehnike tiče ja rješenje vidim u konačnom tehnološkom proizvodu koji će se kroz X godina napraviti, a zove se replikator. Kako će to utjecat na civilizaciju, na društvene odnose i na cjelokupni život na Zemlji (o kojem čovjek više neće ovisiti) to ne znam i previše je parametara da bih nagađao.

Međutim palo mi je na pamet jedno pitanje koje zapravo traži posebnu temu, a zaista je interesantno. Spomenuli smo variolu. Pred nekih dvadesetak godina, neki se možda sjećaju, rečeno je da postoje na svijetu samo dva soja u laboratorijima. Jedan u SAD i drugi u Rusiji. Postavilo se pitanje treba li uništiti poslijednje primjerke neke vrste? Oni nikako više ne utječu na eko sustav i predstavljaju relikte jednog doba. Bez obzira na pitanja što bi bilo kad bi bilo, treba li vrstu sačuvati zbog poštovanja života ili treba pomoći evoluciji da dovrši još jedno izumiranje (od famoznih Frankovih 99,99% izumrlih :D)?

Offline easy156

• Jahač Kometa
« Odgovori #29 u: 27.11.2009. u 00:01:21 sati »
Davore, optimizam bi također mogli svrstati u utopiju kao i pesimizam, iz samog razloga što jedan i drugi čine same krajeve, dok je između njih nekakva zlatna sredina, pretjerani optimizam također nije dobar jer prelazi u lakovjernost s kojom u ovom današnjem svijetu čovjek teško može funkcionirati. Religije bih ostavio za neku drugu temu. :D

Arkturuse, što se tiče variole ( :mrgreen:) to je virus koji sam posebi ulazi u diskutabilno područje živog i neživog jer ne zaboravimo da se virus bez stanice domačina nemože razmnažati. Treba li ga sačuvati? Svakako, u kontroliranim uvjetima, nikada se ne zna kako se nešto može iskoristiti u budućnosti, to pitanje bih mogao poistovjetiti sa pitanjem trebamo li ugraditi stepenište u zgradu sa 30ak katova iako imamo 3 superbrza lifta, trebamo jer nikada ne možemo predvidjeti sve situacije u kojima će se stepenice pokazati korsnijima od lifta.

No, evo ja se povlačim iz ove rasprave jer mislim da je sve o početnom pitanju rečeno, te da sada samo više skrećemo u nekakav offtopic koji bi se možda mogao raspraviti u nekoj drugoj temi.
dalekozor 7x50, 7.1°

“We cannot change the cards we are dealt, just how we play the hand.”
R. Pausch