Autor Tema: Drevni astronauti  (Posjeta: 24336 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline eulogy

• AstroPjesnik
  • Spol: Muški
Odg: Drevni astronauti
« Odgovori #20 u: 19.01.2011. u 19:55:49 sati »
ali za ove Dogone je razotkriveno da su to "znanje" dobili od jednog znanstvenika koji im je to ispričao

a ko je rekao tom znanstveniku taj podatak, ili kako je on otkrio pa rekao njima
« Zadnja izmjena: 19.01.2011. u 20:14:27 sati od eulogy »
SW Maksutov 180/2700 | GSO 300mm aka -TriSTac-
SW NEQ6ProSynScan
WO Binoviewer | WO 2"CF Diagonal
Meade 34mm | Hyperion 24mm | WA 17mm | Baader Ortho 10mm
GSO APO Barlow 2.5x | Astronomik OIII
Canon 600D + staklo
TS 15x70
Think for yourself, question authority

Offline Bobo

• AstroPjesnik
  • http://www.astrobobo.net
    • Astrobobo.net
« Odgovori #21 u: 19.01.2011. u 19:57:15 sati »
a ko je dao to znanje tom znanstveniku koji je njima dao? opet neki drugi znanstvenik  :mrgreen:

Ne kužim.
http://www.astrobobo.net
http://www.recenzije.astrobobo.net
Celestron EdgeHD 8", Pentax 105 SDP & 10x50 PCF WPII, Lunt 60mm, Celestron CGEM, Giro GR3, SBIG STL-11000, ZWO ASI 290, Nikon D5100 mod.

Offline Acheron

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
  • SkyWatcher 300/1500 GoTo
    • Zvjezdopisi
« Odgovori #22 u: 19.01.2011. u 21:04:20 sati »
a ko je rekao tom znanstveniku taj podatak, ili kako je on otkrio pa rekao njima

neki od Dogona su služili u francuskoj vojsci u WW1, a antropolozi su za njihovo vjerovanje da je Sirius dvojna zvijezda otkrili tek 30ih godina 20. stoljeća tokom ekspedicija. Vjeruje se da su neki od tih vojnika pokupili znanje u ratu ili da im je prije toga neki misionar prenio to znanje. Mislim da je 50 godina, koliko je cca prošlo od otkrića Siriusa B i WW1 čisto dovoljno dugi period da se takvo što dogodi.

Offline Acheron

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
    • Zvjezdopisi
« Odgovori #23 u: 19.01.2011. u 21:05:13 sati »
BTW, ljudi, pročitajte linkove koji vam se postaju.

Robert Todd Carroll states that a more likely source of the knowledge of the Sirius star system is from contemporary, terrestrial sources who provided information to interested members of the tribes, or confabulation of new myths by credulous and biased Afrocentric scholars.[28] James Oberg also criticizes the idea that the Dogon tribes drew their knowledge from extraterrestrials, citing instead their extensive contacts with Western explorers, travelers and missionaries as well as members of the French Army, with whom some members of the Dogon served during World War I.

Offline McPingvin

• AstroBrbljavac
  • *
  • Reus usitas
    • www.playomania.com
« Odgovori #24 u: 19.01.2011. u 22:35:46 sati »
Toplo preporucam seriju "Ancient aliens" sa history channel-a
Toplo preporučam da izbjegnete više- manje sve što ima veze s History Channelom.

Imao sam priliku pogledati dva kompletna njihova dokumentarca, a jedan nisam mogao gledati dulje od 30 sekundi. Gdje da počnem?

Za primjer ću uzeti dokumentarac "Modern Marvels: Renewable Energy". U dokumentarcu se radi o obnovljivim izvorima energije o kojima znam nešto više od prosječnog čovjeka pošto me taj dio energetike relativno zanima, a i otac je imao u planu postaviti solarne kolektore na krov kuće.

Najveći problem svih filmova koji izađu iz History Channel tvornice je očito žutilo, kao da se netko igrao s hue sliderom. Ne govorim o kvaliteti slike, naravno, nego o tome da se igra na kartu čistog senzacionalizma. U dotičnom dokumentarcu govori se o solarnoj energiji, energiji vjetra, geotermalnoj energiji, bio dizelu (kratki osvrt na električne automobile) i dobivanju energije iz morskog gibanja. Krenimo redom:

Za solarnu energiju navodi se kako je vrlo čista, vrlo iskoristiva i ima jako puno potencijala. Kažu da bi se kompletni SAD mogao napajati strujom ukoliko bi solarne ćelije pokrivale površinu od jedne osmine Nevade (što je "samo" površina cijele Nizozemske). Ono što su zaboravili navesti je što će se dogoditi kada oblaci zakriju Sunce (solarne ćelije tada rade s 1% snage), što će se dogoditi kada ih treba zamjeniti nakon 5-10 godina (solarni paneli su jako skupi, kao i akumulatori koji su potrebni) i tko će mesti cijelu Nizozemsku od prašine (sjećate se zašto je Spirit prestao raditi?).

Energija vjetra je isto jednako dobra stvar kao i solarna energija, no opet su zaboravili spomenuti da su vjetroelektrane bučne, zahtjevaju redovite mehaničarske posjete, stvaraju probleme pticama i šišmišima te imaju nezgodnu naviku raspasti se usred oluje.

Geotermalna energija je još bolja! Jeste li znali da Island 50% svojih potreba zadovoljava putem geotermalne energije? No jeste li i znali da je Island zemlja koja svakim danom sve više puca po šavovima - zato jer leži na rasjedu. "Sine, zašto ti nisi pametan kao Mirko?" "Zato jer mi roditelji nisu nobelovci kao njemu."

Bio dizel je isto izvrsna ideja, u konkretnom primjeru dobivao se iz kukuruza. Ono što su se na kratko sjetili ipak spomenuti je da je nemoguće u isto vrijeme dobivati biodizel i - hranu. Mala mana, zar ne? O autima na struju ni ne planiram pričati jer je taj koncept toliko manjkav te uz sve to ljudima daje lažan osjećaj prirodne energije.

Po pitanju velikih turbina koje plutaju po oceanu nemam puno toga za reći, ali mi pada nešto na pamet: kako to utječe na struje i koliko riba/ morskih sisavaca te turbine mogu ubiti?

Naravno da svaki oblik "zelene" energije ima svoje prednosti, no ima i ozbiljne mane koje se nisu sjetili spomenuti. Ono što je dobro kod ovog dokumentarca je to što će ljude ipak natjerati na razmišljanje, što je korak naprijed, no po meni na krivi način. Edukacija je bolji izbor od dezinformacije.

Isto vrijedi i za jedan drugi njihov dokumentarac, Ancient Aliens: Aliens and the Third Reich koji nisam mogao gledati od količine, da oprostite, gluposti koja se tamo nalazi. U krajnjem slučaju, mislim da bi Švabe barem dobile rat da su imali proklete vanzemaljce na svojoj strani.

Sve u svemu, njihovi dokumentarci rade na jednoj razini. Potiču ljude na razmišljanje, no ne daju im dobre (ili ikakve) informacije. Kritičko mišljenje se ne nazire ni pod povećalom, a pitanje je želimo li živjeti u društvu u kojemu svi gutaju sve što im se servira, bez ikakvog propitkivanja detalja ili vjerojatnosti da je to zbilja tako. Ja za sebe znam odgovor :)

Ovo gore je lijepo strukturirano izlaganje s uvodom u kojemu objašnjavam zašto sam, ili nisam, kompetentan raspravljati na zadanu temu te o čemu ću raspravljati. Nakon toga sljedi izlaganje u kojemu iznosim dobre i loše strane objekta rasprave, rasprava o tome te zaključak koji sumira sve prije toga. Ljudi s Hisotry Channela nikada nisu čuli za to :(
Sky Watcher Maksutov 127/1500, 25 i 10mm okulari
Sky Watcher EQ5 GOTO
Pentax K-x (18-55, 50-200, 35-70 macro)
BPC 7x50

Offline Acheron

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
    • Zvjezdopisi
« Odgovori #25 u: 19.01.2011. u 22:44:23 sati »
Pingvin, pogledaj dokumentarac "Who Killed Electric Car"
tamo se govori da električni auto za 1km napravi zagađenja u razini par postotaka obično auta, i to kada se uzme u obzir i električna energija koja je proizvedena na nečisti način (termoelektrane).
Ako se baviš energetikom trebao bi znati da je iskoristivost elektromotora ajmo reć 80%, za razliku od 30% kod motora s unutarnjim sagorijevanjem, dok se u termoelektranama radi puno manje zagađenja po 1kWh nego u autu. Opet ispada da je elektroauto barem 10x čišći od običnog.

Offline McPingvin

• AstroBrbljavac
  • *
  • Reus usitas
    • www.playomania.com
« Odgovori #26 u: 19.01.2011. u 23:08:01 sati »
Ne bavim se energetikom, rekoh da me zanimaju određeni dijelovi. Jasno mi je da benzin i ostala fosilna goriva nisu budućnost te da ona leži negdje drugdje, ali:
- da, električni auto nije 100% čist. Čisto je samo "sagorjevanje" goriva u autu. Proizvodnja struje nije. Istina, čišći je od klasičnog četverotaktnog motora, no ima tu još stvari.
- baterije. Treuntno se koriste litij- ionske akumulatore. Litija se iskopa dovoljno za 10000 auta godišnje... Ako osim njihovih akumulatora ne napravimo niti jednan drugi za mobitel, laptop ili skoro bilo koji prijenosni uređaj :)
- osim što jednostavno nema materijala za akumulatore oni imaju jednu veliku boljku, kao i baterije: zimi ne valjaju. Domet se smanjuje do skoro 10 puta. Ukoliko želiš vozilo koje malo troši, a ne može se voziti zimi jednostavno kupi motor :)
- kuda s otpadom? Akumulatori, kakvi god bili, imaju određeni rok trajanja.
- najveći minus: naša mreža to jednostavno ne može podnjeti. Zamisli si kada bi svaki drugi auto na cesti bio električni. Kakva bi bila situacija kada bi ljudi došli s posla doma oko 18 i uštekali auto u struju. U Hrvatskoj ima oko 1.350.000 auta, pola od toga je 675.000. Prije pet godina meni je napon u utičnici doma bio 180V nedjeljom kada bi u kvartu radile pećnice za nedjeljni ručak. Nije to samo u Hrvatskoj, takvo je stanje u apsolutno cijelom svijetu. Sad zamisli: morali bi mijenjati cijelu električnu infrastrukturu. Novi, deblji dalekovodi, deblje žice u kući ukoliko planiraš puniti više od jednog auta, a bakar je skup. Možda prijeći na aluminij? Aluminij je 68% lošiji vodič od bakra, što znači JOŠ deblje žice, što znači povećanu potražnju, i cijenu, aluminija... Bla :)
- auto nema više onaj seksi zvuk kad turiraš :(

Sviđa se meni električni auto kada bi bio realno izvediv za široke mase. Trenutno nije zbog ovih nedostataka, bez obzira na manje mehaničkog trošenja motora, manje zagađenje i općenito manje cuclanje novaca iz novčanika... U idealnim uvjetima :)
Sky Watcher EQ5 GOTO
BPC 7x50

Offline Acheron

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
    • Zvjezdopisi
« Odgovori #27 u: 19.01.2011. u 23:27:31 sati »
ope ti pogledaj dokumentarac, EV1 je bio praktičan auto s dometom od 120km koji je proizveden valjda u 1000 primjeraka i 90ih se mogao vidjeti na cestama Kalifornije.
To je bilo prije 20 godina, ja vjerujem da je tehnologija dosta napredovala od tada.

Offline IceFisherman

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #28 u: 19.01.2011. u 23:30:25 sati »
http://www.renault-ze.com/hr/#/hr/pocetna.html

+ jedan "Sterling dish" doma na krov  pa nek se puni :D
Hominum natura novitatis ac peregrinationis avida est. Ad astra volat !

http://allprojectstats.com/showuser.php?id=1700606

Offline McPingvin

• AstroBrbljavac
  • *
  • Reus usitas
    • www.playomania.com
« Odgovori #29 u: 19.01.2011. u 23:42:20 sati »
ope ti pogledaj dokumentarac, EV1 je bio praktičan auto s dometom od 120km koji je proizveden valjda u 1000 primjeraka i 90ih se mogao vidjeti na cestama Kalifornije.
To je bilo prije 20 godina, ja vjerujem da je tehnologija dosta napredovala od tada.
Trenutno nemam vremena pogledati dokumentarac, kad se rješim faksa, barem djelomično sigurno budem, no naslušao sam se o električnim autima i svemu mogućem zelenom dovoljno. Kažem, nisam ja protiv toga, ja sam samo za informiranje o tome :)

Je, tehnologija je napredovala od tada. Danas imaš domet i više nego duplo veći. To i dalje ne vrijedi zimi, svima nam baterije krepavaju na -5 :)

http://seebiz.eu/hr/tvrtke/transport/elektricni-automobili-zima-otkrila-sve-nedostatke,101732.html
Sky Watcher EQ5 GOTO
BPC 7x50