[- ASTRONOMIJA -] > PRAKTIČNA ASTRONOMIJA

Dnevnik promatranja

(1/8) > >>

Danijel:
Zanima me, vodi li itko, osim Acha, kakav dnevnik promatranja?

Što bi se u takav dnevnik trebalo sve upisivati, koji bi se podaci u dnevniku trebali nalaziti?

Da probam:

- Datum promatranja
- Vrijeme promatranja U.T.
- Objekt promatranja
- Instrument
- Okular
- Povećanje
- Barlow DA - NE
- Filter DA - NE (ako DA koji-oznaka-vrsta...)
- Ocijena atmosfere
- Opis promatranja

Što biste još dodali? Ima li kakva gotova šablona ili predložak na webu za skinuti/pogledati?

Acheron:
Evo screenshota mog dnevnika promatranja u notepadu. Sve zapise iz bilježnica pretipkam u notepad jer je tako olakšano pretraživanje, manipuliranje i obrada istih.
Uz to imam i excel tablicu s popisom promatranih objekata, drugu excel tablicu s statistikama (broj promatranja, dužina promatranja, ukupna dužina promatranj, broj novoviđenih objekata).
Kroz godine se dnevnik neznatno mijenjao, ali za sva promatranja sam bilježio uvijek iste podatke:
datum/vrijeme/graničnu magnitu/prozirnost/seeing/popis promatranih objekata.

Ako je netko zainteresiran, svi podatci su dostupni javnosti za čačkanje i pregledavanje:)

PS: Zbog nerazmišljanja sam pobacao stare bilježnice s terenskim dnevnicima promatranja (sirovi podatci :) ), tako da papirnate zapise imam od 2009. pa nadalje.

Acheron:
Prva tablica je popis promatranih objekata s još nekim podatcima
Druga tablica prikazuje statistiku

Frik sam  8)

Danijel:
Ma to :hopla:

Sviđa mi se kada je netko tako sistematičan, svako od tih promatranja ima svoju vrijednost, bilo statistički, bilo subjektivno :106:

Imam ja nešto slično za sva svoja skiciranja Sunca iz 80-tih prošlog stoljeća, pa čak i dnevnike za astrofotografiju dok sam pokušavao fotkati Sunce, Mjesec, zviježđa...

Sve skice se nalaze na Picasi :wink:

Todor:
Ja sam odvalio na "dio turističke rute"

Navigacija

[0] Lista Poruka

[#] Slijedeća stranica

Idi na punu verziju