Autor Tema: Razvoj čovjeka i malo matematike  (Posjeta: 14035 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline bojan

• AstroMudrac
  • Amater
Odg: Razvoj čovjeka i malo matematike
« Odgovori #10 u: 20.10.2011. u 07:26:55 sati »
Za ovoliko ili onoliko godina na Zemlji će biti toliko ljudi za koliko će biti hrane... :wink:

Naravno da trend povecanje ljudske populacije (dakle "nulti rast populacije") mora stati ZNATNO prije nego dodje i do ovog gornjeg uvjeta (i jos treba definirati, koliko je to "dovoljno" hrane.. uzevsi u obzir koliko se u tzv "razvijenom svijetu" hrane baca ili trosi na kucne ljubimce  - pse , macke i tako dalje, dok milioni ljudi doslovce umiru od gladi, ponekad samo par ulica dalje).  Nece biti puno debelih i toj nasoj buducnosti.. (srecom ili se nadam, mene vise tada nece biti).

I to se nece desiti samo od sebe.. to mora biti svjesna, koordinirana akcija (nesto kao Kineska "One child policy" iliti "politika jednog djeteta u familiji" koja tek sad oocinje davati rezultate, a uveo ju je jos Mao prije n-godina).. jer ako cekamo na automatiku, bit ce prekasno.

Pokusavam reci, da ovakva raspodjela resursa kakva je danas u svijetu (i razlike izmedju bogatih i siromasnih) moze dovesti do drustvenih potresa  ZNATNO ranije nego sto dosegnemo tu granicu gladi kad se MORA nesto poduzeti da bi se izbjegla katastrofa.
« Zadnja izmjena: 20.10.2011. u 07:32:41 sati od bojan »
Amater

Offline davor

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
  • Spol: Muški
« Odgovori #11 u: 20.10.2011. u 19:26:19 sati »
http://www.youtube.com/watch?v=WUJMR3BUm2s&feature=related

Makijato, molim te nemoj stavljatati linkove bez ikakvog komentara. Pročitaj pravila foruma.

A komentar je slijedeći.Ovo je vrlo tendenciozna interpretacija predavanja Billa Gatesa. Što uistinu misli pod smanjenjem stanovništva za jednu milijardu pogledajte u ovom intervjuu.

On ne govori o elimainaciji, niti ubijanju ljudi kako je navedeno u prvom filmiću, već je iznio jednu predpostavku koju sam davno i ja spomenuo na ovom forumu. Naime tvrdi da je siromaštvo i preveliki prirast stanovništva u direktnoj korelaciji, a razlog tomu leži u instinktivnoj težnji za održanjem vrste. Ako vam djeca umiru od neimaštine imat će te ih mnogo, neka će preživjeti. Nasuprot tome, u zapadnim zemljama obilja populacija stagnira jer obitelji imaju svega po dvoje i li jedno dijete i u interesu im je potomku omogućiti najbolje životne uvjete.

Dakle, njegova ideja je poboljšati zdravstvenu skrb siromašnih zemalja i općenito osigurati bolji život što će neminovno voditi interesu tih obitelji ka smanjenju brojnosti djece.

Ja se ne želim raspravljati, samo hoću kazati da sam u pravu.

Offline makijato

• AstroOdisej
  • **
« Odgovori #12 u: 20.10.2011. u 19:38:44 sati »
link je i bio radi toga bez komentara.Evo izbrisao,nisam znao kako se kosi sa pravilima foruma.Hvala na upozorbi.Bojim se kao krivi ljudi pričaju o smanjenju ljudi,njihovoj zaštiti i održivom razvoju.Teško ljudi koji troši za 1000 ili više nerazvijenih mogu nešto reći o zaštiti ljudi i okoliša.Tu mislim na ljude koje brine samo profit.Naravno to je samo moje mišljenje.
« Zadnja izmjena: 20.10.2011. u 19:53:02 sati od makijato »
TS25x100LX,БПЦ:8x30,7x35,12x40,10x50,20x60,10x50,Carl Zeiss Jena 8x30,revue 20x80
Skywatcher MAK:102/1300,MAK:90/1250,AZ GO TO...Nikon D3200

Offline davor

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
« Odgovori #13 u: 20.10.2011. u 19:50:51 sati »
Nisi trebao pobrisati link, samo si trebao napisati par riječi o čemu se radi. Evo ovdje sve piše.

Offline makijato

• AstroOdisej
  • **
« Odgovori #14 u: 20.10.2011. u 19:54:21 sati »
Hvala.
TS25x100LX,БПЦ:8x30,7x35,12x40,10x50,20x60,10x50,Carl Zeiss Jena 8x30,revue 20x80

Offline davor

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
« Odgovori #15 u: 20.10.2011. u 20:15:23 sati »
......Ako svi dobiju hladnjak ili zdravstveno u ovakvom svijetu bit će nas još više i još više će mo ugroziti okoliš.Naravno to je samo moje mišljenje.

Da o toj temi smo već jednom davno raspravljali.  Osnovno  bi, po mojem mišljenju, trebalo  pobjediti glad i bolesti, općenito patnju i stradanja ljudi. To je temelj za dalje, a blagostanje za mene znači prvo edukacija. Mišljenja sam da treba u ljudima (prvenstveno sjevera) razvijati vrijednosti održanja kako pojedinca, tako i zajednice, a ne hedonističke potrošnje. Danas bi bilo sasvim dovoljno hrane za sve ljude na svijetu kada se ne bi tako nerazumno trošili prirodni resursi. U jednom takvom sigurnom ozračju moglo bi se razumno provoditi kontrola populacije i planirati dugoročni razvoj čovječanstva.

Naravno, to je sve vrlo složeno i mišljenja su različita. Ja se slažem s Gatesom. Napadi na njega su vrlo oštri. Najvjerojatniji uzrok tome leži u njegovom direktnom zahtijevu za razdiobom svjetskih dobara, a njegova riječ ima težinu.

Možda je utopista, ali koja je alternativa?

Getoizacuja, rat i bolesti koje dolaze neminovno po inerciji ako se ništa ne poduzme.

IMHO

Offline makijato

• AstroOdisej
  • **
« Odgovori #16 u: 20.10.2011. u 20:25:30 sati »
Čak se i slažemo u  mišljenju.
Meni se samo čini kako trenutno idemo u krivom smjeru.Naravno opet kažem to je samo moje mišljenje.
« Zadnja izmjena: 20.10.2011. u 20:33:59 sati od makijato »

Offline Krun0

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #17 u: 21.10.2011. u 00:45:27 sati »
Mišljenja sam da treba u ljudima (prvenstveno sjevera) razvijati vrijednosti održanja kako pojedinca, tako i zajednice, a ne hedonističke potrošnje. Danas bi bilo sasvim dovoljno hrane za sve ljude na svijetu kada se ne bi tako nerazumno trošili prirodni resursi. U jednom takvom sigurnom ozračju moglo bi se razumno provoditi kontrola populacije i planirati dugoročni razvoj čovječanstva.

ispravnog misljenja...

Meni se samo čini kako trenutno idemo u krivom smjeru.

naravno da idemo i to exponencijalno....takav smjer je prirodan u drustvu sacinjenom od
   bica kojima jos uvijek gospodari biokemija po evolucijskim nacelima,
 a razum je uglavnom samo alat....
Rezultat su pogresne zivotne norme, nacela i vrijednosti....prihvacanje civilizacijski
  prihvatljivih normi i nacela dolazi sa spoznajom svemira, svijeta, prirode i samoga sebe,
    kako i mehanizama i procesa koji nas sve povezuje u neraskidivu cjelinu sa okolisem....
Spoznaja dolazi sa edukacijom.....koja u ovom sistemu kao roba nije dostupna svima..
..niti je potpuna objektivna....niti je bez predrasuda i manipulacija,
vecinom promovira mehanizme i vrijednosti trenutnog poretka.....

Samo djeljenje hrane i zdravstvenog pomoglo bi ljudima kao pojedincima no u globalu
   ne bi imalo efekta na evoluciju u bolje drustvo, to se moze samo preko intelektualne evolucije.
Kad bi svima mogli podjeliti objektivnu i potpuno edukaciju bez predrasuda i manipulacija
   vec bi za jednu generaciju imali pozitivne pomake.....IMHO

Resursa je dovoljno za svijet bez gladi ,sa dovoljno energija zdravstva i edukacije za sve,
   tu je iza ugla ...... no za ljudski mozak to je po nacelima jos uvijek svjetlosne godine daleko..

Deus non est !
Testimonia sunt omnibus per circuitum nostrum, si vis videre.

Offline bojan

• AstroMudrac
  • Amater
« Odgovori #18 u: 21.10.2011. u 01:15:27 sati »
E da...

Ja se potpuno slazem s Krunom i Davorom, sto se tice dijagnostike.

Medjutim, slijedece pitanje koje se namece jest:  KAKO?
Kako to izvesti?  Nije dovoljna promjena svijesti, to je pomalo naivni pristup...  Promjena koja bi zahvatila u tu problematiku dovoljno duboko je toliko revolucionarna i komplicirina za planirati i izvesti da se ne moze usporediti s NICIM sto je do sad napravljeno u povijesti ljudske vrste. Svojevremena uspostava USSR je bio "sitan" posao, i svi znamo kako je sve skupa zavrsilo.

Mi, Homo Sapiens se prvi put suceljavamo sa potencijalnim problemom zaista globalnih razmjera - sve ono ranije je bilo u okvirima normalne evolucije , kako KrunO rece o eksponencijalnor rastu dolje:
Citat:
naravno da idemo i to exponencijalno....takav smjer je prirodan u drustvu sacinjenom od
   bica kojima jos uvijek gospodari biokemija po evolucijskim nacelima,
 a razum je uglavnom samo alat....
Eksponencijalni rast je tu i prirodan je dok za takav proces ima mjesta.
Medjutim ne slazem se sa tvrdnjom da je to "pogresno".. nije pogresno jer je to i takvo ponasanje evoluiralo u zadnjih par milijardi godina i sluzilo nam je sasvim dobro, do sada.... i nama i ostalim vrstama na Zemlji..  "Pogresno " ili "pravilno" su pridjevi koji tu naprosto ne spadaju.. jer su te stvari takve kakve jesu.
Ali, uskoro, situacija ce biti takva da je ono sto je do sad bilo dobro za nas kao vrstu, vise nece biti dobro, dapace to postaje pogubno - jer se je okolis drasticno promijenio - prirodni balans ce biti totalno poremecen brojem ljudi koji ce zivjeti na Zemlji za par stotina godina (a to se osjeca vec danas).

I sta sad? 

Da, treba mijenjati svijest (s edukacijom i tako dalje).. sve to je istina u nacelu..  ali moj problem je KAKO to izvesti. Kako upotrijebiti taj alat (razum)??? Sto konkretno napraviti da Homo Sapiens pocne zivjeti tako da ne ugrozava vlastiti opstanak kao vrste, a da se izbjegnu situacije i rezimi ala "Zivotinjska Farma" ili "Vrli novi svijet"  ??
Tko ce  sve to isplanirati i provesti  kad danas niti jedna vlada u svijetu ne ostaje na vlasti dovoljno dugo da je u stanju provesti plan takvih gigantskih razmjera (pod uvjetom da uopce planiraju za dulji rok od godine dana)? Jer, treba uzeti u obzir tranzicijski period, koji moze trajati i citavu generaciju i to ako sve ide bez zastoja i problema.
Kad se akcije na danasnjim svjetskim burzama  "obruse" na dolje za samo jedan jedini %, svi pocnu panicariti i sistem postaje nestabilan i kaotican.  Samo pokusajte zamisliti paniku kad bi netko na primjer sutra pokusao uvesti besplatno skolovanje za sve (Edukacija, privatna ili javna je biznis.. nemojmo to nikad zaboraviti).  Imali bi ekonomsku recesiju u svijetu tri put vecu nego sto se momentalno kuha u Europi, i vjerojatno bi taj inicijator bio ubijen od strane necijih komandosa kao neprijatelj covjecanstva broj jedan (prije toga bi ga ocrnili kao vjerojatnog pedofila jer "hoce nesto s nasom djecicom" da bi se opravdalo sve ostalo sto poslije toga slijedi)

Sorry za ovoliki pesimizam.. ali u zivotu sam vidio dosta toga pa mislim da si mogu priustiti tu privilegiju pa malo glumiti  "dobro informiranog optimistu"  :twisted:
« Zadnja izmjena: 21.10.2011. u 05:20:35 sati od bojan »
Amater

Offline Todor

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
  • Keptn Todr
« Odgovori #19 u: 21.10.2011. u 07:53:03 sati »
Da, treba mijenjati svijest (s edukacijom i tako dalje).. sve to je istina u nacelu..  ali moj problem je KAKO to izvesti. Kako upotrijebiti taj alat (razum)??? Sto konkretno napraviti da Homo Sapiens pocne zivjeti tako da ne ugrozava vlastiti opstanak kao vrste, a da se izbjegnu situacije i rezimi ala "Zivotinjska Farma" ili "Vrli novi svijet"  ??

Moram priznati da sam malo razočaran društvenim znanostima u tom segmentu. Mislim da bi se trebali malo više potruditi u promišljanju i pronalaženju novih puteva. Dio problema je i u izoliranosti te različitosti kojoj nedostaje integracija - razgovarao sam sa plesačima koji su radili diplomske radove plesne koreografije u kojoj su proučavali proizvodne odnose u modernom društvu - ali ja to iz njihovog plesa vidio nisam. Rješenje se vjerojatno nalazi u sintezi različitih ljudskih djelatnosti - inžinjerstva, znanosti (društvenih i prirodnih), umjetnosti, filozofije.
Kod nas, studenti sa filozofskog imaju neke dobre ideje poput direktne demokracije bez posrednika, plenumi i slično. Ali džaba ti je to kad studenti protestiraju a sindikati šute k'o zaliveni za to vrijeme. Da se to malo koordinira mogle bi se dogoditi i neke promjene u društvu, zašto ne? Kad ljudima bude pun kufer svega, doći će i do promjena. Veliku nadu polažem u novije generacije, čini se da su znatno agilniji od prošlih...
Trolor