Autor Tema: Razvoj čovjeka i malo matematike  (Posjeta: 14037 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline bojan

• AstroMudrac
  • Amater
Odg: Razvoj čovjeka i malo matematike
« Odgovori #20 u: 21.10.2011. u 09:39:35 sati »
...Veliku nadu polažem u novije generacije, čini se da su znatno agilniji od prošlih...
Ma sve je to isto.. uvijek bilo i bit ce. Iste rijeci sam slusao kad se radilo o mojoj generaciji (rodjenoj '50-tih). Isto smo govorili i slusali kad se je govorilo o genaraciji moje kceri ('85).
I gdje smo? nigdje.. odnosno, tamo gdje smo bili i prije (govorim o drustvu, ne o tehnologiji). Onog momenta kad mlad covjek izadje is puberteta i pocne raditi i stvarati karijeru i vlastiti zivot, zaboravljaju  se ideali i sve krene po starom sablonu - prezivljavanje unutar postojeceg sistema ("nikad ni bilo da nekak ni bilo, i nikad nebu da nekak nebu.." a ako je sistem ugrozen, ide se u odbranu tog sistema ("jer, novo je nepoznato i opasno .. i uostalom zasto bi ja riskirao ono sto vec imam za nekakvu tamo svjetlu i neizvjesnu buducnost? i nece to riknuti bas sad.. "... ili  "Poslije mene potop" (Louis XIV)
Naravno, svaka cast izuzecima - njih je jako malo. a oni koji idu u to - obicno nemaju puno za izgubit.
Been there, done that.....

Dobro obavijesteni optimist
« Zadnja izmjena: 21.10.2011. u 13:25:25 sati od bojan »
Amater

Offline Krun0

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
  • Spol: Muški
« Odgovori #21 u: 21.10.2011. u 11:02:42 sati »
E da...

Ja se potpuno slazem s Krunom i Davorom, sto se tice dijagnostike.

Medjutim, slijedece pitanje koje se namece jest:  KAKO?
Kako to izvesti?  Nije dovoljna promjena svijesti, to je pomalo naivni pristup...  Promjena koja bi zahvatila u tu problematiku dovoljno duboko je toliko revolucionarna i komplicirina za planirati i izvesti da se ne moze usporediti s NICIM sto je do sad napravljeno u povijesti ljudske vrste. Svojevremena uspostava USSR je bio "sitan" posao, i svi znamo kako je sve skupa zavrsilo.

Mi, Homo Sapiens se prvi put suceljavamo sa potencijalnim problemom zaista globalnih razmjera - sve ono ranije je bilo u okvirima normalne evolucije , kako KrunO rece o eksponencijalnor rastu dolje:Eksponencijalni rast je tu i prirodan je dok za takav proces ima mjesta.
Medjutim ne slazem se sa tvrdnjom da je to "pogresno".. nije pogresno jer je to i takvo ponasanje evoluiralo u zadnjih par milijardi godina i sluzilo nam je sasvim dobro, do sada.... i nama i ostalim vrstama na Zemlji..  "Pogresno " ili "pravilno" su pridjevi koji tu naprosto ne spadaju.. jer su te stvari takve kakve jesu.
Ali, uskoro, situacija ce biti takva da je ono sto je do sad bilo dobro za nas kao vrstu, vise nece biti dobro, dapace to postaje pogubno - jer se je okolis drasticno promijenio - prirodni balans ce biti totalno poremecen brojem ljudi koji ce zivjeti na Zemlji za par stotina godina (a to se osjeca vec danas).

I sta sad? 

Da, treba mijenjati svijest (s edukacijom i tako dalje).. sve to je istina u nacelu..  ali moj problem je KAKO to izvesti. Kako upotrijebiti taj alat (razum)??? Sto konkretno napraviti da Homo Sapiens pocne zivjeti tako da ne ugrozava vlastiti opstanak kao vrste, a da se izbjegnu situacije i rezimi ala "Zivotinjska Farma" ili "Vrli novi svijet"  ??
Tko ce  sve to isplanirati i provesti  kad danas niti jedna vlada u svijetu ne ostaje na vlasti dovoljno dugo da je u stanju provesti plan takvih gigantskih razmjera (pod uvjetom da uopce planiraju za dulji rok od godine dana)? Jer, treba uzeti u obzir tranzicijski period, koji moze trajati i citavu generaciju i to ako sve ide bez zastoja i problema.
Kad se akcije na danasnjim svjetskim burzama  "obruse" na dolje za samo jedan jedini %, svi pocnu panicariti i sistem postaje nestabilan i kaotican.  Samo pokusajte zamisliti paniku kad bi netko na primjer sutra pokusao uvesti besplatno skolovanje za sve (Edukacija, privatna ili javna je biznis.. nemojmo to nikad zaboraviti).  Imali bi ekonomsku recesiju u svijetu tri put vecu nego sto se momentalno kuha u Europi, i vjerojatno bi taj inicijator bio ubijen od strane necijih komandosa kao neprijatelj covjecanstva broj jedan (prije toga bi ga ocrnili kao vjerojatnog pedofila jer "hoce nesto s nasom djecicom" da bi se opravdalo sve ostalo sto poslije toga slijedi)

Sorry za ovoliki pesimizam.. ali u zivotu sam vidio dosta toga pa mislim da si mogu priustiti tu privilegiju pa malo glumiti  "dobro informiranog optimistu"  :twisted:

nene nije ti to pesimizam...to ti je zabrinutost izazvana konacnim vidjenjem objektivnog stanja stvari...tj kad vise nisi zabrinut samo za sebe (probleme koje vise manje mozes rijesiti svojim angazmanom i sposobnoscu) nego za svijet u globalu kojemu se ne pise nista dobro...i
   malo vjerojatnog rjesenja problema...
(neki nadobudni bi rekli kaj se brines bez veze za nesto na kaj nemres uticati...oni i cine
   inercionu masu ovakvog drustvenog poretka)

Nema tu naivnosti ...nisi me valjda dobro razumio...svijet se mjenja od jedinke prema gore,
   edukacijom i evolucijom svijesti....obrnuto ne ide...
   ako pokusas mjenjati preko instrumenata sistema sugestijom i propagandom, ili nakakvim
   inicijatorom ili vodjom onda dobijes samo kataklizmicke cikluse vidljive kroz povijest (jer intelektualna razina mase nije spremna za evoluciju)..
svaka ili vecina jedinka mora steci objektivnu sliku i pravo vrednovanje sebe i svijeta..
..to je jedini put......nema tu naivnosti i zavaravanja...
 DA to je prakticki neostvarivo unutar ovakvog poretka koji klizi vlastitom inercijom..
.. i onda ja dobijem bukvice o pesimizmu, nemoj se time zabrinjavati...pesimista u tebi mogu
    vidjeti jedino oni koji ne razumiju sto je na stvari..
  ..ja vidim jedino covjeka sa integritetom vrijednog postovanja  :wink:
 (ovdje ionako razmjenjujemo misljenja a ne pesimizam i optimizam)

...u principu vec prvim koracima razvoja svijesti i razuma odvojili smo se
   od evolucijskih zakona, upotrebom razuma poceli smo ih varati i obilaziti ...samim time narusavati
   ravnotezu....ironicno je sto su to uspjela uvidjeti neka "zaostala" plemena koja su
              zivjela po filozofiji sklada sa prirodom,koje smo usput zatukli
   .....no covjek u izobilju umjesto  da je
      konacno uvidio kako je vrijeme za odbacivanje evolucijskih normi i trazenje
      ravnoteze sa prirodom iz koje je evoluirao razumom i inteligencijom, neodgovorno je
     raspojasao svoje biokemijske porive i njihove razumske derivate s ciljem egocentricnog
      zadovoljstva...i tu je put postao pogresan....
      ..te norme su sad duboko utkane u danasniji globalni drustveni poredak i
      sve sami derivati evolucijske zelje za prezivljavanjem jedinke....koju je odavno
       trebala zamjeniti intelektualna zelja za prezivljavanjem civilizacije....
  Usprkos cinjenici da resursa ima dovoljno za odrzivo postojanje civilizacije,
   danasnji robnonovcani poredak akumulira i rezervira resurse stvarajuci
    umjetnu nestasicu...s druge potice divlju potrosnju te stvara umjetne krize izazivajuci
     i aktivirajuci evolucijska nacela u drustvu..(devastacija okolisa prekomjernom
    proizvodnjom gluposti , potrosnjom resursa i energije uglavnom se ignorira)...
       ...time je onemogucena bilo kakva intelektualna
      evolucija u drustvu....jos jedan biokemijski evolucijski element teznja za moci i vlascu
          jos uvijek devastira po svjetskim politickim ustrojima....ciji je prvi clanak dnevnog reda (mada onog skrivenog...sramotno.. znamo sto je dobro, a sto lose,
   no bez obzira svi radije plesemo po starome - ima i dobrih sporazuma , deklaracija, zakona itd
     no oni su vise za javnost i politicku propagandu....a u principu se radi potpuno drugacije)
O sistemu sa bankama i medjunarodnih kredita drzavama u nepovrativim aranzmanima da ne govorimo... isti slucaj je i sa sitemom burzi i dionica...takvi virtualni sistemi se sluze komunikaciji
    nego maniipulaciji vrijednosti a time i moci... ne samo nepotrebni , vec jedni od glavnih
      nosioci "krivog puta"..sami im dopustamo strahovladu recesijama i nestasica
     drzeci se reptilskog puta kao pijan plota....problem je u nama , sam sistem bi se bezbolno
      prakticki preko noci dao zamjeniti...
   ....utopija je kako u ovakvom bolesnom okruzju promjeniti svijest covjeka.IMHO   

No izleda da smo mi otisli duboko u OT ...

Deus non est !
Testimonia sunt omnibus per circuitum nostrum, si vis videre.

Offline dag

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #22 u: 21.10.2011. u 12:21:50 sati »
Bas si fino to opisao.
Ja također mislim da smo kao inteligentna i svjesna bića vrlo primitivni.
U smislu da su inteligencija i svijest o sebi, u odnosu na pojavu kompleksnih zivih bica na Zemlji, relativno recentna pojava i samim time nesavrsena, primitivna.
Iz tog razloga nas instinkti i biokemija i peru tako temeljito.

Kad malo sire pogledam nismo se mi zapravo uopce jos izmaknuli evoluciji.
To cemo moci reci tek ako se uspije dogovoriti neka akcija na globalnoj razini gdje ce se vecina svijeta sloziti oko neke ideje, nekog novog smjera. Ako se tako nesto ne uspije dogoditi, slijedi prije ili kasnije nekakav oblik katastrofe koji ce nas mozda tehnoloski unistiti, brojcano jako reducirati i prisiliti na neki oblik globalnog jedinstva u svrhu prezivljavanja.

To je scenarij prisilnog osvjestavanja vecine koja ce prezivjeti. U takvoj ekstremnoj situaciji bit ce tesko zadrzati stare stavove zasnovane na vladavini kapitala i promjena tih stavova bit ce jednostavno nuzna za prezivljavanje.
E sad, naravno da ce i u tim ostacima covjecanstva opet biti onih ambicioznih, manipulatora, egoista, oportunista, glupih i zlocestih. Bit ce zanimljivo kako ce se to sve razvijati, no nekako zvuci logicno da bi potporu populacije barem u takvim momentima mogli dobiti oni koji su upozoravali na krivi put i na katastrofu, a ne oni koji su bezglavo jurili grlom u jagode.

Svasta bi bi bilo logicno i danas ali se ne događa ...
"Sve sto postoji samo je vise lica istoga, nastalih zbog loma simetrije kod promjene faze, zbog pada energetskog nivoa prilikom inicijalnog sirenja prostora." (Kruno)

Offline Krun0

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #23 u: 21.10.2011. u 19:14:45 sati »
samo jedna mala opaska glede globalnih prirodnih katastrofa kad se dogode........koje u biti razaranjem stvaraju manjak nuznih resursa za prezivljavanje - induciraju evolucijske porive za prezivljavanje.
(puno su drugacije od lokalnih katastrofa kad resursi postoje u zaledju
i dolazi do izrazaja ono zrnce humanosti u ljudima koji u njoj nisu sudjelovali)
...prije bi rekao da ce globalna prirodna katastrofa resetirati sistem unatrag , a ne dati poticaj za promjenu misljenja unaprijed .. barem sto se tice vecine prezivljelih nikakva katastrofa nece djelovati nimalo edukacijski.....

Mozda u slucaju da smo svjesni odredjeno vrijeme unaprijed ,nadolazece globalne katastrofe bez sanse za prezivljavanje (bilo kakva sansa za prezivljavanje opet inducira borbu za opstanak bez normi i nacela) ....i onda da je zajednickim trudom nastojimo izbjeci i na kraju uspijemo .....
   zvuci kao scenario za Bruce Willisov film sa happyendom .... nije bas ozbiljno za ocekivati.

Na zalost(ili srecu) ne bi ja bas polagao neke nade na katastrofasticna prevaspitavanja ljudi...

BTW kako se reagira na problematiku devastacije okolisa  , mislis da za par desetljeca nece biti
drasticnih globalnih posljedica....pa kako se reagira....u skladu sa svojim interesima svako siri svoje
   interesne dezinformacije i radi po svome  danas je privatni interes pokretac svijeta no on nije kompatibilan ni sa civilizacijom , a na duge staze niti sa buducnoscu u ovom ogranicenom svijetu........IMHO

BTW zadnje vrijeme se vidi privatni komercijalni prodor u svemir...mozda odredjeni pojedinci uz
  novo polje izvora dobre zarade vide i problem ogranicenja Zemlje ,pa ce jednog dana nas uzviseni evolucijski kapitalizam zaploviti svemirom...jao si ga vanzemaljcima na koje naidje  :mrgreen:

A jesam ga zabrazdio.....a sto ces branit cu se neuracunljivoscu visoka temperatura i ljekovi [36*

Deus non est !

Offline Krun0

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
Deus non est !

Offline Đeno

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #25 u: 22.10.2011. u 00:47:47 sati »
Iste rijeci sam slusao kad se radilo o mojoj generaciji (rodjenoj '50-tih). Isto smo govorili i slusali kad se je govorilo o genaraciji moje kceri ('85).
 I gdje smo? nigdje.. odnosno, tamo gdje smo bili i prije (govorim o drustvu, ne o tehnologiji).

Točno tako  . To bi bila objektivna činjenica ili puna dijagnoza ,  zločudne bolesti čiju smo čud trebali utvrditi i proučiti kroz dugi niz vjekova . Trebalo je truda , muke i nevolje da znanost to utvrdi , i šta sad ? Na čovjeku opet ostaje problem kao i uvijek   da izumi lijek za iskorijenjenje te bolesti , drugog koliko ja znam nema nikog . U konačnici stvar je jednostavna ,treba samo shvatiti da  društveni sustav nije ništa drugo nego samo tvorevina čovjeka kao i svaka druga valjana ili nevaljana ,  da li je ona po mjeri čovjeka to je već problem kvaliteta izrade, isto tako kao što je čovjek  samo oličenje ili slika društvenog sustava kojeg je sam stvorio ( malo dijalektike ..zar opet ?)

Ja također mislim da smo kao inteligentna i svjesna bića vrlo primitivni.

svijet se mjenja od jedinke prema gore,edukacijom i evolucijom svijesti....obrnuto ne ide...

svaka ili vecina jedinka mora steci objektivnu sliku i pravo vrednovanje sebe i svijeta..

konacno uvidio kako je vrijeme za odbacivanje evolucijskih normi

onemogucena bilo kakva intelektualna evolucija u drustvu...             

Uz najbolju volju ovo ipak nisam mogao povezati.
Nisam u stanju biti sa vama kako bi trebalo  "šljaka se "  ralje života kako kaže Bojan , ali nadzirem vas  samo da se zna.I ovo je sad previše . Nije tako ni loše bar vam neću zagorčavat život , ali ..-. ali ... vratit će se Šime !
Svima pozdrav rotirajući veliki. :hopla:
Proće

Nek samo rotira...

Offline dag

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #26 u: 22.10.2011. u 00:59:39 sati »
ah ..i da ne zaboravim  :mrgreen:
http://www.popsci.com/science/article/2011-10/biased-brains-help-humans-always-look-bright-side-life

Kaze: "... Any advantage arising out of unrealistic optimism is likely to ..."
Govori o nekoj vrsti ekstrema.  :wink:

Uz najbolju volju ovo ipak nisam mogao povezati.

Krivo zvuci, shvacam. Moja je recenica trebala zapravo biti: Ja osim toga mislim ... bla, kenj ..."
Sorry na nepismenosti. :)
"Sve sto postoji samo je vise lica istoga, nastalih zbog loma simetrije kod promjene faze, zbog pada energetskog nivoa prilikom inicijalnog sirenja prostora." (Kruno)

Offline Krun0

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #27 u: 22.10.2011. u 09:35:03 sati »
Ma znam Dag da je extrem....to je bilo fore radi zbog naslova :)
Deus non est !

Offline Krun0

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #28 u: 22.10.2011. u 09:43:28 sati »
I mislim da ti nis ne zvuci krivo...
Deus non est !

Offline bonobo

• GUBITNIK
  • AstroNavigator
  • uglavnom bezopasan
« Odgovori #29 u: 31.10.2011. u 09:54:31 sati »
Naslov teme je "Razvoj čovjeka i malo matematike". S obzirom na to, čini mi se da se malo pobjeglo od same teme u neke druge vode, ali je i dalje bilo dosta jako dobrih komentara.

Evolucija svemira, života i civilizacije zapravo su u osnovi jedan te isti proces, tako da ne možemo, sve i da hoćemo, pobjeći od evolucije. Sva tri vida evolucije snažno su povezana fraktalnim skaliranjem, što sam prije nekoliko godina počeo proučavati na različitim primjerima ( evolucijski skokovi, nastanak složenijih struktura iz jednostavnijih, neravnomjerna raspoređenost materije i energije u bilo kojem sustavu, građa samih struktura, posvemašnja prisutnost selekcije (samo različitim metodama, ovisno o vidu evolucije), nadmetanje, simbioza, suradnja itd.

Eksponencijalna funkcija je jako prisutna u evoluciji, sa tendencijom prijelaza u supereksponencijalnost. To se opaža još lakše nego prisutnost fraktalnog skaliranja, jer je za ovo drugo potrebno poznavati kaos i fraktale. Također imamo u evoluciji svemira i života posvuda prisutnu konstantu zlatnog reza i Fibonaccijev niz. U razvoju civilizacija to nisam istraživao, ali možda su i tamo prisutni.

Knjiga Isaaca Asimova "Primicanje katastrofa" zapravo manje govori o katastrofama samim, već više o tome kako stvari funkcioniraju oko nas, što je vrlo zgodno za otklanjanje nepotrebnih strahova nastalih kao posljedica neznanja. Knjiga je jako dobra, iako su neki njeni dijelovi pomalo zastarjeli (oni o svemirskim impaktima i o vulkanizmu), ili su previše pojednostavljeni ( ledena doba i Milankovićevi ciklusi).

Budućnost je neizvjesna, ali je ipak sve u našim rukama. Nema smisla lamentirati i kukati kako smo još uvijek evolucijski primitivci, kao što bi blesavo bilo opčinjeno uzdizati nas  u nebesa. Jednostavno smo tu gdje jesmo. Daleko smo odmakli od robovlasničkih društava staroga vijeka, ali smo, gledano iz kozmičke perspektive jednog Sagana ili Kardaševa, još uvijek, kao i sjedilačka društva prije nas, tehnološki, etički, energetski itd, civilizacija tipa nula.

To će se vjerojatno promijeniti tokom ovog stoljeća. Možda na bolje, a možda i na gore. U mnogim stvarima smo došli do prekretnice, puno važnije i veće od otkrića, ratova i revolucija iz prošlosti. Uvjeren sam da je ona po svom opsegu i težini  usporediva najviše sa prijelazom paleolitskih lovaca i sakupljača na poljoprivredu i razvoj stalnih naselja prije 10- 12 000 godina. Uspijemo li prijelaz učiniti što manje revolucionarnim, a što više evolutivnim, tj. postepenim, bit će to relativno bezbolno za vrstu kao cjelinu, ali i za pojedince. Imamo čitavo stoljeće vremena, kao i dovoljno ljudi na planetu. Energetskih resursa zapravo imamo u izobilju, samo je pitanje koje ćemo i na kakav način koristiti, jer su kovencionalni izvori fosilnih goriva s vremenom postali uzrokom brojnih problema ( klimatskih, ekoloških, zdravstvenih, gospodarskih, sigurnosno- političkih) i kao takvi već izazivaju evolucijski zastoj u razvoju civilizacije. A čak nisu ni jedini faktor koji sve više djeluje negativno i razvojno retrogradno.

Sve navedeno zahtijeva hrpetinu dokaza i poveznica na određene knjige i linkove, što bi ovaj tekst pretvorilo u Guinessov rekorder među kobasicama od tekstova. Zato predlažem da se ova široka tema raščlani na više užih i određenijih, ili da se ostane u okviru područja zadanog u naslovu teme. 

« Zadnja izmjena: 31.10.2011. u 11:49:46 sati od bonobo »
Ja nisam rasist, ja sam mizantrop.