Autor Tema: Covjecanstvo poput osobe  (Posjeta: 8755 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline garlic

• AstroBrbljavac
  • *
  • Spol: Muški
Odg: Covjecanstvo poput osobe
« Odgovori #10 u: 22.04.2013. u 14:37:33 sati »
Ti vjerojatno u prometu vidiš 1% kretena koji krše sva pravila a ja vidim 99% ljudi koji pristojno voze.

To je zato jer taj jedan kreten napravi cirkus i rasturi svo znanje ostalih 99% dobrih ljudih/vozača. Jedna budala je opasnija (ala Hitler) od čitave galaksije normalnih ljudi. Jer se normalni ljudi "znaju" braniti pristojnim razgovorom i samo time. A budali treba šamar da se uopće probudi a onda da vidimo kak će i što zinuti.
Bit znanosti je u tome što ona ispravlja samu sebe - Carl Sagan.

I'm a Jedi, like my father before me...

Offline orion69

• AstroOdisej
  • **
« Odgovori #11 u: 22.04.2013. u 15:12:31 sati »
Hitler nije bio sam, imao je iza sebe vrlo organiziranu interesnu mašineriju.
...be open minded, but don't be stupid...

Offline garlic

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #12 u: 22.04.2013. u 15:19:36 sati »
Hitler nije bio sam, imao je iza sebe vrlo organiziranu interesnu mašineriju.

Bio je itekako sam. Ne znaš ti sve. Tu čitavu ideju genocida smislio je posve sam a tek onda upotrijebio te "dobre" ljude da ostvari svoje ciljeve. Ta "interesna mašinerija" od čega je nastala? Od njemačkog radnika i seljaka? Pa je.
Bit znanosti je u tome što ona ispravlja samu sebe - Carl Sagan.

I'm a Jedi, like my father before me...

Offline ediglavas

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #13 u: 22.04.2013. u 22:56:56 sati »
Pa di si ti sad krenuo? Kako sam? A Hess, Rosenberg, Goebbels...?

Offline HrAstro

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
  • Majstor Svjetlosti
« Odgovori #14 u: 23.04.2013. u 08:21:29 sati »
Bio je itekako sam. Ne znaš ti sve. Tu čitavu ideju genocida smislio je posve sam a tek onda upotrijebio te "dobre" ljude da ostvari svoje ciljeve. Ta "interesna mašinerija" od čega je nastala? Od njemačkog radnika i seljaka? Pa je.

Vjerujem da je ovo dobro štivo koje nekako potkrepljuje "gralicevu" tezu;
Citat:
The Milgram experiment on obedience to authority figures was a series of social psychology experiments conducted by Yale University psychologist Stanley Milgram, which measured the willingness of study participants to obey an authority figure who instructed them to perform acts that conflicted with their personal conscience.
http://en.wikipedia.org/wiki/Milgram_experiment
Youtube film; http://www.youtube.com/watch?v=W1zlCybdvdg

I slijedeći eksperiment;
Citat:
24 male students out of 75 were selected to take on randomly assigned roles of prisoners and guards in a mock prison situated in the basement of the Stanford psychology building. The participants adapted to their roles well beyond Zimbardo's expectations, as the guards enforced authoritarian measures and ultimately subjected some of the prisoners to psychological torture. Many of the prisoners passively accepted psychological abuse and, at the request of the guards, readily harassed other prisoners who attempted to prevent it. The experiment even affected Zimbardo himself, who, in his role as the superintendent, permitted the abuse to continue. Two of the prisoners quit the experiment early and the entire experiment was abruptly stopped after only six days. Certain portions of the experiment were filmed and excerpts of footage are publicly available.
http://en.wikipedia.org/wiki/Stanford_prison_experiment
i filmić na youtube  http://www.youtube.com/watch?v=Ir9G8RF1NXY&playnext=1&list=PL98578AAEDBF20AE7&feature=results_main
.............:HrAstro:. - http://www.hrastro.com/..............

Offline ediglavas

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #15 u: 23.04.2013. u 10:54:20 sati »
Vjerujem da je ovo dobro štivo koje nekako potkrepljuje "gralicevu" tezu;

Ne može se nešto što je razrađeno u stotinama knjiga sada "dokazivati" jednim tekstom. To je samo stav jednog autora.
Npr. Hitler ne bi bio ni znao što su arijevci i što su rase da mu to Rosenberg nije našao i "objasnio".
Najlakše je sad iz svega izvući jednu osobu i sve pripisati toj osobi. To je nenaučno i sigurno pogrešno.
Radilo se o dugogodišnjem procesu s bezbroj interakcija.
No, kako vrijeme prolazi stvari se pojednostavljuju i sve se svodi na jednu osobu kao simbol vremena i događanja.

Opasnost takvog pristupa je da stvara iluziju da se sve ne bi bilo ni desilo da nema te jedne osobe. Ne vidi se proces, uzroci, povodi, klima.
« Zadnja izmjena: 23.04.2013. u 10:58:12 sati od ediglavas »

Offline orion69

• AstroOdisej
  • **
« Odgovori #16 u: 23.04.2013. u 11:00:29 sati »
Ovo me podsjeća na seriju romana "Fondacija", I.Asimova koji se bavio mogućnošću preciznog predviđanja društvenih kretanja.
Jel možda netko to čitao, meni je bilo baš zabavno.

Offline Arkturus

• AstroPjesnik
« Odgovori #17 u: 23.04.2013. u 11:08:49 sati »
Slažem se s Edijem.
Obično se u povijesti (političkoj) izdvajaju velikani koji su napravili ovo ili ono. No ti 'velikani' su samo produkt težnje društva. Zajednica je napokon našla osobu kroz koju može ostvariti svoje težnje ili odbaciti svoje frustracije. U biti takvi 'velikani' ne postoje. Samo su odraz težnji društva.
S te strane se može gledati 'čovječanstvo kao osoba' ili 'pojedini narod kao osoba'. No rekao sam već da ja to ne volim raditi i draže mi je gledat ljude kao samo jednu biološku vrstu.

Offline Arkturus

• AstroPjesnik
« Odgovori #18 u: 23.04.2013. u 11:13:17 sati »
Ovo me podsjeća na seriju romana "Fondacija", I.Asimova koji se bavio mogućnošću preciznog predviđanja društvenih kretanja.
Jel možda netko to čitao, meni je bilo baš zabavno.
Nisam čitao, ali znajući nešto o Asimovu i općenito o SF-u tog vremena mogu pretpostaviti da je na kraju opovrgnuta mogućnost preciznog (detaljnog) predviđanja društvenih kretanja. :286:

Offline orion69

• AstroOdisej
  • **
« Odgovori #19 u: 23.04.2013. u 11:19:12 sati »
Nisam čitao, ali znajući nešto o Asimovu i općenito o SF-u tog vremena mogu pretpostaviti da je na kraju opovrgnuta mogućnost preciznog (detaljnog) predviđanja društvenih kretanja. :286:

Ne, baš suprotno, radi se o SF romanu, ne o znanstvenom tekstu.   :76: