Autor Tema: Kako spriječiti udar asteroida?  (Posjeta: 2932 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline garlic

• AstroBrbljavac
  • *
  • Spol: Muški
Odg: Kako spriječiti udar asteroida?
« Odgovori #30 u: 21.06.2013. u 11:36:12 sati »
Evo, US je testirala visoenergetski laser kojeg su uspjeli utrpati u zrakoplov Boeing. I po prvi put uspješno je oboren balistički raketni projektil - laserskom zrakom.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=yZPKJ9TEzDA[/youtube]

[youtube]http://www.youtube.com/watch?feature=endscreen&NR=1&v=MmkYcEcSLvA[/youtube]
Bit znanosti je u tome što ona ispravlja samu sebe - Carl Sagan.

I'm a Jedi, like my father before me...

Offline galileo

• AstroOdisej
  • **
« Odgovori #31 u: 22.06.2013. u 08:31:28 sati »
Ivica Skokić: SUNČANI SATOVI U HRVATSKOJ
http://www.celestialscenes.com/sundials/index.php?location=Home

Offline loky4i4

• AstroPripravnik
  • **
« Odgovori #32 u: 26.06.2013. u 02:02:25 sati »
A da stavimo jedan lijepi veliki elektromagnet u raketu , dovedemo je da orbitira oko asteroida , kada asteroid postane magnet jedostavno usmjerit polove da se odbijaju , odvucemo ga od zemlje i gotovo :D

Offline V-ger

• Mjesečar
  • *
« Odgovori #33 u: 21.07.2013. u 10:23:09 sati »
Presretanje asteroida nekim brodom? Moraš poslati brod jako velikom brzinom u Svemir da što prije sustigne asteroid. Već si tu potrošio puno goriva. Onda moraš kočiti da uskladiš brzinu susretanja sa asteroidom. Opet ode gorivo. Onda trebaš još goriva za sitne manipulacije i "slijetanje" na asteroid.

Možeš li malo pojasniti ove postupke? Nekako mi se čini da si ovo zamislio kao da helikopterom ideš presresti vlak.
 Inače kad je riječ o ovoj temi, mislim da ne postoji univerzalni način jer sve ovisi o situaciji. Kakav je to asteroid, sastav, njegova orbita, relativna brzina u odnosu na Zemlju, koliko vremena je preostalo do eventualnog sudara. Možda bi rasprava bila zanimljivija kad bi raspravljali o konkretnom "slučaju"

Offline garlic

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #34 u: 21.07.2013. u 17:48:11 sati »
Možeš li malo pojasniti ove postupke? Nekako mi se čini da si ovo zamislio kao da helikopterom ideš presresti vlak.
 Inače kad je riječ o ovoj temi, mislim da ne postoji univerzalni način jer sve ovisi o situaciji. Kakav je to asteroid, sastav, njegova orbita, relativna brzina u odnosu na Zemlju, koliko vremena je preostalo do eventualnog sudara. Možda bi rasprava bila zanimljivija kad bi raspravljali o konkretnom "slučaju"

To je program koji je ostvariv u jako kratkom vremenu. Zamisli da imaš samo 1 mjesec da presretneš asteroid i pokušaš ga uništiti nekim sredstvom ili ga skretati sa putanje. A to je poželjno napraviti što dalje od Zemlje. I što ćeš onda? Nemaš vremena za gravitacijske praćke ili susretanje putanja. Nego moraš se zaletiti kroz Svemir do neželjenog gosta.
Bit znanosti je u tome što ona ispravlja samu sebe - Carl Sagan.

I'm a Jedi, like my father before me...

Offline lonewolf21

• Carski forumski astroknjižničar
  • AstroMudrac
  • *
« Odgovori #35 u: 21.07.2013. u 17:55:13 sati »
Točno. I to u slučaju da imaš sreće pa imaš mjesec dana vremena.  :106:
There's a feeling I get when I look to the west,
And my spirit is crying for leaving.

45°13'01" N 17°44'28" E
SmogyBoy dobson 250mm (skoro gotov), Telrad finder
Hyperion 13mm, TSSP 20mm, TS Planetary HR 4mm, TS Barlow 1,5x-2x

Offline dag

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #36 u: 21.07.2013. u 18:15:57 sati »
Mislim da je vjerojatnije da ce se pribjeci preventivi.
Kada ionski motor bude jos usavrsen, ili kakav drugi pogon, bit ce mozda logicnije na potencijalno opasne objekte spustiti motor koji ce im s vremenom toliko promijeniti putanju da prestanu biti opasni.
To naravno ne znaci da se nece iznenada pojaviti  neki novi koji ce zahtjevati ekstremniji zahvat u malo vremena.
"Sve sto postoji samo je vise lica istoga, nastalih zbog loma simetrije kod promjene faze, zbog pada energetskog nivoa prilikom inicijalnog sirenja prostora." (Kruno)

Offline V-ger

• Mjesečar
  • *
« Odgovori #37 u: 22.07.2013. u 20:14:57 sati »

To je program koji je ostvariv u jako kratkom vremenu. Zamisli da imaš samo 1 mjesec da presretneš asteroid i pokušaš ga uništiti nekim sredstvom ili ga skretati sa putanje. A to je poželjno napraviti što dalje od Zemlje. I što ćeš onda? Nemaš vremena za gravitacijske praćke ili susretanje putanja. Nego moraš se zaletiti kroz Svemir do neželjenog gosta.
Ako je do udara ostalo samo mjesec dana i ako je riječ o nekoj velikoj gromadi 10 km ili više... piši kući propalo je. Teško da bi bili u stanju u mjesec dana organizirati put do Mjeseca, a kamoli presresti asteroid.
Eh sad laser? Nisam baš neki stručnjak, ali zgodna stvarčica u kirurgiji, no da je kao oružje tako efikasno, davno bi već bilo u operativnoj upotrebi. Ove zgodne Američke fore sa laserima (priloženi video)... pa moraju opravdati silne stotine milijardi koje svake godine ulupaju u "obranu"
Također sam za opciju ukoliko bi se dovoljno rano uočila opasnost (nekoliko godina) upotreba nekakvog broda koji bi izvršio slijetanje te upotrebom motora malkice ubrzati taj asteroid. Možda bi i ubrzanje od nekoliko metara u sekundi bilo dovoljno da se putanja taman toliko promijeni da ne dođe do udara u Zemlju.