Autor Tema: TAL teleskopi iskustva  (Posjeta: 119 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline toobad

• Mjesečar
  • *
TAL teleskopi iskustva
« u: 07.08.2019. u 08:42:43 sati »
Pozdrav,

bio sam se predstavio na prošloj verziji foruma, novu verziju sam samo čitao, uglavnom Astronomsku trgovinu.

Uglavnom, sporadično se bavim amaterski astronomijom, imam faze manje ili više vremena i manje ili više interesa.

Trenutno razmišljam o jednom teleskopu, konkretno TAL 2M, pa me zanima da li tko ima kakvih iskustva s njima.
Dosta su to stari teleskopi, ovaj kojeg gledam je iz 1996, ali izgleda u dobrom stanju:
https://m.ebay-kleinanzeigen.de/s-anzeige/sterne-schauen-tal2m-teleskop-profi-gerne-tausch-/1157236714-242-5314

Namjena je vizuelno promatranje planeta, možda malo deepskyja i piggyback fotografija s DSLRom. Obzirom da se radi o prilično teškom teleskopu, ima cca 30 do 40 kg s pierom, planirao sam ga staviti stacionarno na dvorište, tj. barem pier, ovo ostalo bi unosio radi kondenzacije i općenito vremenskih uvjeta. Uvijek mi je bila želja imati stacioniran teleskop na dvorištu koji je usjeveren i spreman za korištenje. Imam osjećaj da bi mi to olakšalo korištenje i da bi se radi toga češće bavio tim hobijem. Možda se varam ;).
Inače, već sam imao 10 incni dobson koji sam na kraju prodao radi nekorištenja.

Ne znam koliko je to uopće praktično obzirom da živim unutar naseljenog mjesta s ne prevelikim zagađenjem, ali opet nije baš mračna lokacija.

Ono što me je privuklo kod toga teleskopa je kvaliteta izrade, dosta dobra optika prema reviewima i općenito dojam neuništivosti. Navodno montaža može izdržati i veća opterećenja, pa bi mogao mijenjati i optiku, barem za vizualno. Radi se inače o 150mm f8 sferičnom reflektoru.

Nisam siguran da li bi za widefield fotografiju od cca 28 do nekih max cca 300mm ta montaža bila uopće upotrebljiva bez guidinga, a za slaganje autoguidera nemam tehničkih znanja, mada je navodno moguće.

Inače, cijena je oko 2700 kuna s dostavom, što je isto jedan faktor i međukorak k nečem ozbiljnijem.

Kako vam se to čini, da li neko ima kakvih iskustava ili savjeta?

Lp
Tomislav Obad