Autor Tema: Zvjezdarnica Apollo  (Posjeta: 6461 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Danijel

• Glavni izvršni direktor istraživanja svemira u zvjezdarnici Apollo.
  • Administrator
  • Diona
  • *
  • Spol: Muški
  • Svi smo mi jednom bili zvijezde! I opet ćemo biti.
    • Zvjezdarnica
Odg: Zvjezdarnica Apollo
« Odgovori #150 u: 29.10.2020. u 09:45:25 sati »
SSD je u redu, sve radi na njemu. Jedino FireCapture ne želi raditi. Ono, gledam u programu one barove i podatke koje prikazuje prilikom snimanja. Krene snimati pa stane, pa se buffer zapisuje, pa onda opet krene pa stane i tako stalno. I od 180 sekundi snimanja on uspije zapisati 40 sekundi jer je ostalo čekao da se buffer usnimi, a dok je čekao, nije snimao. Probao sam uključiti i onu eksperimentalnu opciju da usnimava u radnu memoriju. Tada je još gore.

Plavi USB naravno. *da*

| Montaža: NEQ-6 PRO GoTo SkyScan | Teleskopi: SkyWatcher MAK 127 / 1500 i Celestron 11 SCT 280 / 2800 |
| Fotoaparati: EOS 450D i 650D | Astrokamere: Astrolumina QHY 5-II-c i ZWO ASI462MC planetary camera |
| Filtri: Baader AstroSolar i Baader UV/IR cut and Luminance | Dvogledi: Panorama 8 x 56 i TS 20 x 90 |
| Lokacija: φ = 45°49'11" N,  λ = 17°21'26" E,  h = 136 m. |
| ZVJEZDARNICA APOLLO | SVIJET FOTONA |

Offline Danijel

• Administrator
  • Diona
  • *
    • Zvjezdarnica
« Odgovori #151 u: 04.11.2020. u 01:53:30 sati »
Taj FireCapture je užas nad užasima. Probao sam upravo snimati Mars. Ohladio teleskop, sve postavio i... mauna. Borio sam se da Mars dobijem u crvenoj boji, ali FC ne želi dati nikakvu drugačiju osim plave. Plavi Mars? Onda sam pokušao dobiti monokromatsku. Nema šanse, samo plava. Onaj drek bayer-debayer mi daje ili plavu ili nikakvu. Mislim, prebacim ja na crnobijelu ali onda mi Mars bude istočkan, izmrežen, kako da to objasnim. Ima kao nekakvu mrežicu preko slike. Prebacim na RGB dobijem plavi. Klikam po onim filterima, onda mi nestane slika. Moram vratiti na RGB i plavi Mars. Rekoh, ma nek sve ide u tri krasna, pa obojat ću ga u crveno naknadno. I nakon sat vremena borbe s FC, kliknem nek se snima i slika nestane. Pa koji mu je k... rastavac sad? Pogledam u objektiv, pun je rose. Uzmem fen i osušim ali slike nema. Podignem pogled prema Marsu, a oblak se natrkeljio, neka magluština se počela navlačiti i preko Mjeseca. Pa ja ću pop... Nakon što sam napokon sve u računalu složio da mi radi, imam beskorisni FireCapture koji daje samo plavu sliku. *bu* *bu* *bu*

I one puste stotine gigabajta Sunca što sam snimao sam obrisao. Niti jedan snimak nije bio iskoristiv. Sve neka mutež. Kad bi barem EZPlanetary htio raditi s novom kamerom, ali ne želi. On je mila majka naspram FC, ima sve što treba i sve radi, i sve je intuitivno. Ono što vidiš na monitoru, to i dobiješ na filmu. Nema greške. Ili radi, ili ne radi. Ne zaje... s glupostima koje ne možeš držati pod kontrolom. Baš gledam, na Suncu su se danas pojavile velike pjege. Nisam ništa mogao, cijeli dan je oblačna koprena koja je onemogućavala bilo što. I sad navečer se razvedrilo na par sati, taman toliko da ne mogu snimiti ni normalni Mars jer FC ne želi prikazati realne boje. :-P :-P :-P

| Montaža: NEQ-6 PRO GoTo SkyScan | Teleskopi: SkyWatcher MAK 127 / 1500 i Celestron 11 SCT 280 / 2800 |
| Fotoaparati: EOS 450D i 650D | Astrokamere: Astrolumina QHY 5-II-c i ZWO ASI462MC planetary camera |
| Filtri: Baader AstroSolar i Baader UV/IR cut and Luminance | Dvogledi: Panorama 8 x 56 i TS 20 x 90 |

Offline Danijel

• Administrator
  • Diona
  • *
    • Zvjezdarnica
« Odgovori #152 u: 04.11.2020. u 02:20:31 sati »
Eto, samo sam to uspio snimiti, 20 sekundi plavog Marsa. *šok*

Onda sam ga pretvorio u mono pa umjetno obojao. *:-P

Nego, gdje se u AutoStakkertu može ručno birati referentni frame koji će biti osnova za obradu kao u RegiStaxu? *?* *zbunj*

Offline Acheron

• Važna osoba
  • Enkelad
  • *
  • Lovi tamne fleke
    • Zvjezdopisi
« Odgovori #153 u: 04.11.2020. u 08:12:23 sati »
Kak si uspio dobiti plavi Mars kada sam bez prčkanja po postavkama Sharpcapa imao već sliku s dobrom bojom?

Offline Danijel

• Administrator
  • Diona
  • *
    • Zvjezdarnica
« Odgovori #154 u: 04.11.2020. u 11:35:42 sati »
Nekako sam uspio složiti da Sunce ima žućkastonarančastu boju. Kada sam kliknuo na gumb Mars, za snimanje Marsa, Mars je bio plave boje i tu sam zapeo. U mraku blejeći u ekran (i još bez naočala) nisam mogao naći kako se i gdje mrdaju boje. Jednostavno, FC je toliko pun opcija da mi to nikako nije polazilo za rukom.

Sada sam izgleda našao. Gledao sam na YT jedan filmić o tome i spazio nešto neobično. Neka budaletina od programera je podijelila gumb u dva gumba od kojih je jedan nevidljivi. U prilogu su slike. Znači gumb More je dvojaki. Pored natpisa se nalazi trokutasta strelica prema dolje. E to je drugi gumb na tom gumbu. Ako klikneš na strelicu, otvori ti se padajući izbornik za snimanje i učitavanje postavki. No, ako ne klikneš na strelicu, nego na natpis More, tada ti se otvori padajući izbornik s postavkama ZA BOJE!!! Pa koja budala moraš biti da isprogramiraš takvu idiotariju? I ja sam kliknuo na taj prokleti trokutić i otvori mi se izbornik za učitavanje postavki. A to nije to što mi je trebalo. Pa tko bi pomislio da je neki poremećeni um došao na ideju da normalni gumb s normalnim funkcijama podijeli u dva odvojena od kojih je jedan skriveni???

Pa u svim aplikacijama u kojima sam susreo taj način otvaranja izbornika je normalno da kad klikneš na gumb ili tu strelicu dobiješ istu stvar. Nikada nigdje nisam nabasao da je to odvojeno. Kao da nije bilo mjesta da se to u istom okviru odvoji pa da vidiš da su to dva gumba s različitim funkcijama. Ionako su natrpali tih gumbova posvuda. I što treba i što ne treba, a ovo što je važno su sprčkali tako da trebaš biti čarobnjak i vradžbinama otkrivati što je taj nadrogirani um imao u sebi kada je došao na takvu šašavu ideju. A kako mi se čini, još ima takvih zavrzlama posvuda u tom programu. *kolut* *mig*

Offline Danijel

• Administrator
  • Diona
  • *
    • Zvjezdarnica
« Odgovori #155 u: 04.11.2020. u 11:43:55 sati »
I sad ne mogu isprobati je li to to što mi treba. Magluština je i ne vidi se ni tračak Sunca. A baš se pojavila jedna prekrasna velika grupa pjega.

Offline Acheron

• Važna osoba
  • Enkelad
  • *
  • Lovi tamne fleke
    • Zvjezdopisi
« Odgovori #156 u: 04.11.2020. u 11:47:38 sati »
A zašto kvariš ulazni podataka snimanjem na taj način da imaš žuto Sunce, kad taj isti efekt možeš dobiti kasnijom obradom bez kvarenja ulaznog podatka.

Offline Danijel

• Administrator
  • Diona
  • *
    • Zvjezdarnica
« Odgovori #157 u: 04.11.2020. u 11:58:11 sati »
Tako sam navikao u EZPlanetaryju. Osim toga, Sunce je dovoljno veliko i sjajno da se tu ne primjećuju nedostaci poput onih na planetima. I mali broj stackiranih frameova je dovoljno kvalitetno za lijepi rezultat. I kasnije mogu te videosnimke koristiti za atraktivne prikaze aktivnosti Sunca. Kad su sivi kakve inače dobijem kroz AstroSolar filter, vidi se sve ali su manje atraktivni. Ljudi vole boje. Pa i ja. :-)

Na žalost, trenutno je Sunce u minimumu pa više nemam prilike praviti zgodne prikaze godišnje aktivnosti iz isječaka takvih filmića poput ovoga.

Offline Acheron

• Važna osoba
  • Enkelad
  • *
  • Lovi tamne fleke
    • Zvjezdopisi
« Odgovori #158 u: 04.11.2020. u 12:07:30 sati »
Možeš i videosnimku naknadno obraditi da bude umjetno žuta.

Offline Danijel

• Administrator
  • Diona
  • *
    • Zvjezdarnica
« Odgovori #159 u: 04.11.2020. u 13:59:25 sati »
I ovako je dovoljno petljancija. *:-P

Offline Acheron

• Važna osoba
  • Enkelad
  • *
  • Lovi tamne fleke
    • Zvjezdopisi
« Odgovori #160 u: 04.11.2020. u 18:14:53 sati »
E, al onda se nemoj žaliti što nemreš dobiti dobru fotku planeta.

Offline Danijel

• Administrator
  • Diona
  • *
    • Zvjezdarnica
« Odgovori #161 u: 04.11.2020. u 18:57:32 sati »
Jel ti znaš gdje se u AutoStakkertu može ručno birati referentni frame? *?*

Offline MarkoO

• Phobos
  • **
  • ex. Bacač
« Odgovori #162 u: 04.11.2020. u 23:45:18 sati »
Nego, gdje se u AutoStakkertu može ručno birati referentni frame koji će biti osnova za obradu kao u RegiStaxu? *?* *zbunj*

Nakon što napraviš analyse, kada ti iscrta graf kvalitete mislim da je prvi frame najbolji i sve dalje ide prema lošijim frameovima. Ali nisam siguran za ovo.
SkyWatcher 150/750
SkyWatcher ED 80/600
AZ EQ5

Offline Danijel

• Administrator
  • Diona
  • *
    • Zvjezdarnica
« Odgovori #163 u: 05.11.2020. u 07:34:24 sati »
Ma da, fali mi ta opcija iz Registaxa koja mi dozvoljava listanje frameova i odabiranja najboljeg. Ova automatika mi najčešće zbrlja, ne mogu utjecati na izbor referentnog framea. Ako automatski odabere mutan, iz tko zna kojeg razloga, sve ostalo će ispasti "gnjecavo". Ne kužim zašto nema opcije da ručno odaberem koji frame želim staviti kao referentni. *jok*

Probao sam učitavati filmiće u Registax ali on jednostavno ne može raditi s tako golemim podacima. Mogao bih recimo snimati filmiće od po 20 sekundi da budu oko 2 GB koje bi onda Registax mogao obrađivati ali na taj način nisam ništa napravio osim što sam se ograničio na drastično malo detalja. :-(

Offline Acheron

• Važna osoba
  • Enkelad
  • *
  • Lovi tamne fleke
    • Zvjezdopisi
« Odgovori #164 u: 05.11.2020. u 07:57:52 sati »
Autostakkert radi daleko bolje od Registaxa za stackiranje kod mnoštva ljudi, praktički bez uplitanja klikajući samo next - next - next.

Automatika ako zbrlja to je zato jer si:
1) loše odabrao točke za poravnavanje
2) ulazni podatci su jako loši

Miša mu njegova, taj software radi bez problema kod tisuća ljudi, samo u Virovitici šteka.